lub zadzwoń do nas i się umów
Pomimo tego, że nazwa wskazywała by że prace wykończeniowe wykonujemy na finalnym etapie inwestycji, pojęcie to zawiera sobie wszystkie prace, które wykonujemy, gdy budynek osiągnie stan surowy zamknięty. Prace remontowe możemy również traktować jako prace wykończeniowe. Ich specyfika jest taka sama, natomiast bardzo często dochodzą dodatkowe prace budowlane takie jak roboty wyburzeniowe, demontaż starych instalacji itp.
Ze względu na szeroki zakres prac wykończeniowych, bardzo ważne jest opracowanie harmonogramu ich wykonywania. Niektóre etapy wymagają wykonania wcześniej innych prac, gdyż wykonanie ich w kolejnym kroku, może być mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dlatego przed przystąpieniem do szukania firm wykonawczych , warto przemyśleć poszczególne etapy, kolejność ich wykonania, oraz rozważyć czy wybranie jednego wykonawcy do całości projektu, nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Zlecając wykonanie prac wykończeniowych jednej firmie , mamy pewność, że prace te zostaną wykonane zgodnie z harmonogramem, oraz nie wystąpią problemy na styku pomiędzy branżami. Jako Cinemalogic, jesteśmy w stanie zaprojektować, nadzorować i wykonać większość prac wykończeniowych. Wybierając nas, jako Inwestor masz pewność , że planowana inwestycja zostanie wykonana bezproblemowo i w profesjonalny sposób.
Planując wykończenie mieszkania lub domu, należy ustalić kolejność prac wykończeniowych oraz ich harmonogram. Jest to niezbędne w celu uniknięcia sytuacji, kiedy jedni fachowcy niszczą lub uniemożliwiają wykonie pracy innej ekipie. pozwala to uniknąć wielu problemów, kosztownych przeróbek oraz marnowania materiału. Poniżej przedstawiamy ogólny harmonogram prac, który może posłużyć do zaplanowania własnego, dostosowanego do specyfiki danego budynku.
Planując wykończenie mieszkania lub domu, należy ustalić kolejność prac wykończeniowych oraz ich harmonogram. Jest to niezbędne w celu uniknięcia sytuacji, kiedy jedni fachowcy niszczą lub uniemożliwiają wykonie pracy innej ekipie. pozwala to uniknąć wielu problemów, kosztownych przeróbek oraz marnowania materiału. Poniżej przedstawiamy ogólny harmonogram prac, który może posłużyć do zaplanowania własnego, dostosowanego do specyfiki danego budynku.
Planowanie należy zacząć od instalacji dla których rozmieszczenie tras, na przykład ze względu na załamania i opory ma duże znaczenie. Są to instalacja wentylacji mechanicznej (rekuperacja), instalacja wodna, oraz kanalizacyjna. W przypadku tych instalacji mamy do czynienia z dużymi średnicami rur, dlatego należy ograniczyć miejsca ich wzajemnego krzyżowania się, gdyż może pojawić się problem z ukryciem ich w przestrzeni sufitów lub podłogach.
Kolejne zadanie to układanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Zaplanowanie tras dla tych systemów, wydaje się prostszym zadaniem, ponieważ cześć przewodów możemy ukryć w warstwie tynku. Zadanie to należy powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi, ponieważ ze względu na coraz większą rozbudowę i komplikację tych systemów, ich odpowiednie rozplanowanie nie jest sprawą prostą. Położone przewody należy zabezpieczyć przed zniszczeniem przy wykonywaniu kolejnych prac wykończeniowych, na przykład tynków. Trzeba pamiętać również o pozostawieniu przewodów, które zostaną rozmieszczone w nieistniejących jeszcze ścianach działowych wykonanych z płyt karton-gips.
Na tym etapie, również, w niektórych przypadkach , należy wykonać przygotowania pod ogrzewanie podłogowe. Wszystko zależy od tego, czy pierwszym krokiem kolejnego etapu będzie wykonanie wylewek, czy tynków. Ponadto, należy zaplanować miejsce pod elementy systemu klimatyzacji, centralnego odkurzacza, jak również przewidzieć wszystkie przyłącza na zewnątrz budynku, jak na przykład wodę do systemu podlewania ogrodu lub przyłącze elektryczne dla innego obiektu budowlanego. Mając gotowe i sprawdzone pod względem szczelności oraz braku uszkodzeń instalacje, możemy przejść do kolejnego etapu prac wykończeniowych.
Obie czynności, zarówno tynkowanie jak i wykonanie wylewek, to roboty które następują po sobie. To od której zaczniemy, zależy tylko od Inwestora oraz progresu realizacji wcześniejszych etapów. Jeśli cała instalację którą prowadzimy po ścianach mamy już wykonaną, a brakuje nam na przykład rekuperacji, którą prowadzimy w podłodze, możemy, czekając na fachowców, wykonać tynki. W drugą stronę, jeśli dużo instalacji prowadzimy w podłogach i sufitach podwieszanych, żeby je zabezpieczyć, warto w pierwszej kolejności wykonać wylewki, a następnie tynki. Zarówno tynki jak
Ważnym elementem do ustalenia jest jakiej technologii skorzystamy, wykonując zarówno tynki jak i wylewki. Te pierwsze, dzielimy na cementowo wapienne lub gipsowe, natomiast wylewki na betonowe, cementowe i anhydrytowe. To którą z technologii wybrać, zależy w dużej mierze od przeznaczenia pomieszczenia, walorów estetycznych oraz zasobności portfela. Przykładowo tynków gipsowych nie stosujemy w łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach, natomiast pod ogrzewanie podłogowe bardzo dobrym wyborem jest wylewka anhydrytowa. Należy pamiętać że w każdym przypadku, niezależnie od technologii, tynkowanie i wykonywanie posadzek wiąże się ze znacznym podniesieniem wilgotności pomieszczeń, co skutkuje koniecznością zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza lub ich osuszania.
Płyty karton gips stosuje się do budowy ścian działowych oraz wykończenia sufitów podwieszanych. Mają one tą zaletę, że te prace budowlane wykonujemy już pod sam koniec , dlatego szybko i w miarę niskim kosztem możemy postawić ściany, dzieląc przestrzeń poddasza na pomieszczenia, dopiero gdy osiągnie ono finalny wymiar. Wykonywanie tych prac wielu osobom nie wydaje się trudne, jednak zadanie to warto powierzyć fachowcom , tak by zachować odpowiedną jakość wykonania usługi. Konstrukcje takie wykonywane są w formie metalowych szkieletów do których mocowane są płyty GK, które następnie przygotowywane są pod malowanie. Często pomiędzy płyty dodatkowo wkładany jest materiał tłumiący i izolujący w postaci wełny mineralnej. Na tym etapie wykonywany jest montaż drzwi wewnętrznych, wykonywanie wnęk i otworów, osadzanie profili pod lampy, paski LED. Wykonane zabudowy otrzymają swój finalny kształt w kolejnym etapie wykończenia podłóg i ścian.
Pierwszy etap robót wykończeniowych, wykonywany jest na samym początku. Rozprowadzane są wtedy przewody, kanały i rury dla poszczególnych systemów. Drugi etap odbywa się końcu - podczas białego montażu.
Można tu zaliczyć prace o charakterze budowalnym ,jak wylewki, wykończenie ścian, czy suchą zabudowę. Na tym etapie można wprowadzać liczne zmiany, ponieważ np rozebranie ścianki działowej z G/K i przesunięcie jej o 10cm nie wiąże się z dużym nakładem kosztów i czasu.
To finalny etap robót. Montaż lamp, gniazd i osprzętu elektrycznego, armatury łazienkowej, zakładanie skrzydeł drzwi, jest wykonywane w tym etapie.
Przystępując do wykończenia ścian i podłóg, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zarówno przed wykonywaniem gładzi, malowaniem ścian, lub układaniem glazury - powierzchnia musi być odtłuszczona, odpylona oraz zagruntowana odpowiednimi środkami.
Tak samo jak w przypadku wylewek i tynkowania ścian, kolejność prac wykończeniowych ścian i podług może być dowolna. Niezależnie czy pierwsze wykonamy malowani, czy układanie glazury, w obu przypadkach musi my uważać aby nie zanieczyścić lub uszkodzić wykonanych i zakończonych etapów. Bazując na doświadczeniu, w pierwszym etapie częściej wykonywane jest malowanie ścian niż układanie płytek ceramicznych, gdyż odwrotna kolejność wiążę się z koniecznością zabezpieczenia posadzki.
Wybierając materiały do wykończenia powierzchni, warto przewidzieć jak mocno będą eksploatowane dane pomieszczenia, tak by dobrać materiały o odpowiednich parametrach (klasa ścieralności, zmywalność, izolacyjność, itp). Pozwoli to na dłuższe użytkowanie danego pomieszczenia, bez konieczności wykonywania kosztownego remontu
Finalnym etapem wykańczania mieszkania jest montaż urządzeń sanitarnych, montaż grzejników, osprzętu elektrycznego i lamp, czyli tak zwany biały montaż. W przypadku drzwi z ościeżnicą zewnętrzną, to ich osadzanie jest wykonywane na tym etapie.
Do wykonywania tych czynności, warto wykorzystać fachowców z ekip, które wcześniej wykonywały poszczególne instalacje. Czynności te muszą zostać wykonane z najwyższą starannością, i szczególną troską o powierzony sprzęt, ponieważ jego uszkodzenie bardzo często wiąże się z jego wymianą, ponieważ naprawa pęknięcia czy rysy ( jak np w przypadku gładzi, czy pomalowanych ścian) jest raczej niemożliwa.
W przypadku nowo powstających budynków, konieczność zatrudnienia kierownika budowy jest nam prawnie narzucona, tak w przypadku remontu, tak w przypadku remontu mamy pełną dobrowolność. Zatrudnienie takiej osoby generuje dodatkowy koszt, jednak w przypadku rozległych remontów, warto w tą osobę zainwestować.
Dobry kierownik stworzy odpowiedni harmonogram dla podwykonawców i będzie ich kontrolował. Pozwoli to na finalne zakończenie remontu w zakładanym terminie, ograniczenie kosztów materiałów czy niepotrzebnych prac. Finalnie może się okazać że koszt zatrudnienia kierownika budowy, jest ułamkiem kwoty niepotrzebnych prac i poświęconego przez inwestora czasu, na kontrolowanie i koordynowanie poszczególnych ekip.
kontakt@cinemalogic.pl
www.s4home.pl