Instalacje audio-video

Projektowanie oraz instalacja systemów audiowizualnych wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia. Działamy w tym temacie od ponad 15 lat szkoląc się i ucząc, by w codziennych realizacjach móc wyjść na przeciw oczekiwań klientów, prezentując świetne koncepcje i rozwiązania, wzbogacane o nowinki prezentowane na rynku audio wideo oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Na wstępie należy wspomnieć, że cały temat instalacji rozbijają się na dwie osobne kategorie a w tym:
- Rozwiązania rezydencjonalnie
- Rozwiązania komercyjne

W przypadku powyższych kategorii dobór sprzętu jest różny dlatego warto napisać o nich w oddzielnych kategoriach.

Przygotowanie i realizacja profesjoanlnych instalacji audio-video!

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny.

Etapy instalacji

Bardzo często w  przypaNa podstawie informacji którą klient przekazuje nam osobiście podczas pierwszego spotkania lub pierwsze rozmowy telefonicznej, jesteśmy przedstawić owy rozłam na dwie kategorię oraz wstępnie omówić w jaki kierunku będziemy się dalej kierować i co będzie robić w kolejnych etapach.

W pierwszym etapie na pewno ważna jest wizja lokalna, podczas której możemy dowiedzieć się co tak naprawdę klient oczekuje od nas i jaki ma wstępny plan działania. Podczas tego spotkania ustalamy najważniejsze kwestie takie jak np.: nagłośnienie, a dokładnie jego rozmieszczenie, funkcjonalność kina domowego, funkcje systemu multiroom, schemat okablowania, design urządzeń oraz omawiamy resztę innych ustaleń, by oferta/projekt były zrealizowane zgodnie z oczekiwaniami inwestora.

Wizja lokalna to też w istocie rzeczy ważna dla nas kwestia pod kątem akustyki danego domu, obiektu, miejsca i nie tylko. Omawiamy również inne kwestię takie jak sterowanie całym systemem konferencyjnym lub też domowym, gdzie zawczasu trzeba ustalić najważniejsze kwestię czym chcemy zarządzać by móc w odpowiednim momencie zrealizować projekt okablowania oraz sam montaż. Na podstawie informacji, które uzyskujemy od architekta/inwestora, zostaje stworzona oferta w które zawieramy, kosztorysy, rysunki oraz wszystkie istotne informację, po czym przystępujemy do kolejnego etapu czyli kablowania.

Inicjowanie/planowanie projektu

01

Inicjacja projektu polega na współpracy kierownika z inwestorem/architektem/klientem. Na tym etapie należy dojść do porozumienia w najważniejszych aspektach, oraz określenie zakresu projektu. Również na tym etapie powstaje wstępny plan projektu, gdzie określa się jego dokładny schemat oraz przebieg.

Realizacja oraz wykonanie

02

Gdy już mamy zaplanowane wszystkie działania, nie pozostaje nic innego jak przejść do realizacji projektu. Na tym etapie realizowane są cele zawarte w w ofercie/planie.

Zamknięcie projektu

03

Ostatnim z podpunktów jest tak zwane zakończenie całej inwestycji, gdzie finalnie inwestor odbiera cały projekt i sprawdza czy został zrealizowany zgodnie z planem. Na tym etapie również przedstawiamy oraz uczymy obsługi całego systemu.

Najlepszym momentem na kablowanie instalacji audio jest tak zwany stan surowy. W ten czas samo prowadzenie przewodów jest dosyć proste i na tym etapie możemy prowadzić osobno kable sygnałowe, a osobno elektryczne tworząc ich oddzielne trasy. Takie działanie jest wysoce ważne by okablowanie prądowe nie wnosiły zakłóceń do systemu audio video. Same kablowanie można prowadzić w suficie w korytach elektrycznych jak i w podłodze, a dokładniej w wylewkach, gdzie kable prowadzone są w rurach elektroinstalacyjnych "pszelach".

Jeśli bazujemy na gotowym obiekcie, kablowanie również jest możliwe w identyczny sposób jaki był powyżej opisywany, aczkolwiek wymaga to odpowiedniego projektu w oparciu o aktualny stan, oraz przy tym oczywiście kompletnego remontu, którym również jesteśmy w stanie się zająć kompleksowo, aż po sam klucz.

Same audio video to nie wszystko, oprócz dźwięku i obrazu rozprowadzamy również okablowanie pod sterowanie takich rzeczy jak: ekrany, windy, projektory, panele naścienne, klawiatury, jednostki sterowania itp. by móc w końcowym etapie zintegrować wybrane urządzenia w system automatyki budowalnej. Niekiedy również zachodzi potrzeba przeróbek elektrycznych, na rzecz instalowanych przez nas urządzeń, które oczywiście jesteśmy w stanie zrobić w ramach zakresu naszych kompleksowych usług, które oferujemy.

 

W kolejnym etapie interesuje nas przygotowanie miejsc montażowych oraz oczywiści sam montaż wszystkich urządzeń. Przygotowanie samego w sobie pomieszczenia jest dosyć istotne ponieważ wymaga to niekiedy wcześniejszej wizyty w celu przygotowania obudowy do elementów użytych podczas inwestycji, miejsc montażowych, ścian konstrukcyjnych itp. W następnej kolejności gdy pomieszczenie jest już wykończone, możemy przystąpić do instalacji/montażu całego systemu.

Ostatnim etapem jest programowanie oraz kalibracja całego systemu, jest to tak zwany moment w którym przygotowujemy system audi video, oraz resztę urządzeń do prawidłowego działania. W tym momencie również wizyta inwestora jest w istocie rzeczy ważna, ponieważ jest to czas na naukę obsługi całego systemu. Całe wdrożenie niekiedy nie jest łatwe i trzeba poświęcić na to dłuższą chwilę, a wszystko zależy ode tego jak bardzo rozbudowany jest dany system audio video, system smart home, automatyka itp.

Rozwiązania, które wykorzystujemy w instalacjach audio-video

Rozwiązania rezydencjonalne

Jeśli piszemy o systemach audio video to w przypadku rozwiązaniach rezydencjonalnych mamy na myśli wszelakie instalacje audio, instalacje video oraz instalacje kina domowego. Oprócz powyższych trzech jest jeszcze jeden powszechnie popularny temat, mianowicie instalacje multiroom. Coraz częściej muzyka gości w naszych domach, a same instalacje kina domowego bądź też stereo nie są wystarczające i nagłaśniają tylko konkretne pomieszczenia. Na przeciw temu producenci audio video, wychodzą z nowymi rozwiązaniami i przedstawiają w swojej ofercie coraz częściej elektroniki typu "wzmacniacze wielostrefowe", które to służą do nagłaśniania większej ilości pomieszczeń, tworząc tak zwany system multiroom, który charakteryzuje się możliwością podpięcia kilku par kolumn stereofonicznych oraz dedykowaną aplikacją producenta do zarządzania całym systemem.

Wracając do powyższego tekstu, instalacje audio mają kilka scenerii, które to należy rozbić na osobne wątki by móc przedstawić każde rozwiązanie czytelnie i szczegółowo.

Instalacje stereo

Patrząc przez pryzmat rynku w dzisiejszych czasach rozwiązań domowych, a dokładnie instalacji audio jest sporo i warto by zatrzymać się na samym początku i odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy zbudować klasyczne stereo opierające się na prawej i lewej kolumnie, tworząc tym przestrzeń dźwiękową, czy planujemy system audio w oparciu o podobny schemat czyli prawą i lewą kolumnę, aczkolwiek nie zależy nam na stereofonii i chcemy iść w rozwiązanie, które wypełni lepiej kubaturę naszego domu.

Z doświadczenia wiemy, że instalacja audio w domach/mieszkaniach najczęściej opierają się na systemach stereofonicznych, gdzie klasyczne ułożenie wgląda następująco. Kolumny lokowane są w obszarze ściany TV, a na przeciwko znajduje się fotel/kanapa ogólnie pisząc miejsca siedzące. W ten czas możemy cieszyć się i delektować perfekcyjną przestrzenią dźwiękową, która daje nam takowe ułożenie.

Instalacja stereo również występuję w momencie kiedy ułożenie jest inne niż powyższe, można je nazwać w ten czas niestandardowy, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że tracimy w ten czas sporo smaczków muzycznych, które jest w stanie dostarczyć słuchaczowi tylko system audio zlokalizowany naprzeciwko słuchacza.

Inna sytuacja jest kiedy łączymy powyższe oba rozwiązania, planujemy kilka par kolumn i robimy multiroom, w ten czas można zrobić klasyczne stereo na przeciwko słuchacza, oraz dołożyć kilka par kolumn w suficie by pokryć perfekcyjnie pełną powierzchnię, a wiadomo że w przypadku dzisiejszego budownictw hol, salon oraz kuchnia, zazwyczaj tworzą jedno otwarte pomieszczenie. Pokrycie dźwiękiem dużych powierzchni jest sporym wyzwaniem dla dwóch klasycznych kolumn stereofonicznych, dlatego warto pomyśleć o dodatkowych strefach w domu.

Kontynuując temat dużych powierzchni warto wspomnieć o temacie subwooferów, które to są wykorzystywane jako wsparcie dla niskie częstotliwości, pokrywając tym perfekcyjnie całe powierzchnię dużych metraży. Jest to ważne, ponieważ dążąc do perfekcji i wysokiej jakości chcemy pozbyć się tak zwanych dziur basowych, które to są zawsze obecne, ponieważ sama w sobie akustyka jest bezwzględna w przypadku niskich rejestrów, a jedynym rozwiązaniem by pozbyć się takowego zjawiska jest montaż kilku subwooferów, aczkolwiek nie skreśla to faktu że można to zrobić w taki sposób by były one niewidoczne dla oczu w codziennym funkcjonowaniu.

Instalacje kina domowego

Profesjonalne kino domowe może bazować na różnych typach kolumn zaczynając od klasycznych wolnostojących podłogówkach lub podstawkach, kończąc na instalacyjnych montowanych w/na sufit lub ściany. Instalacyjne kolumny niosą za sobą spore plusy estetyczne z racji iż można je sprytnie ukryć w każdym pomieszczeniu. Takie rozwiązania często stosowane są przez architektów i dają sporą swobodę co do ich instalacji, ponieważ dosyć łatwo znaleźć dla nich miejsce w domu/mieszkaniu.

Amplituner kina domowego to rzecz niezbędna w całym systemie audio video i można nazwać tą elektronikę sercem całego systemu i właśnie na jego podstawie klient będzie wybierał w jaką konfigurację dźwięku przestrzennego chce pójść. Standardową konfiguracją jest system 5.1 który bazuje ,a dwóch kolumnach frontowych, centralce oraz dwóch kolumnach surround. Cały system wspomagany jest jednym subwooferem, który podkreśla niskie częstotliwości w filmach. Co do maksymalnej konfiguracji głośników, to raczej nie da się jej określić, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia kinowego. Aktualnie częstym wyborem są systemy 5.1.2, które doposażone są w kolumny atmos, a one odpowiedzialne są za dodatkową strefę dźwiękową, która dociera z nad głowy słuchaczy. Dzięki temu dostajemy dodatkowy wektor pionowy dźwięku odpowiadający za wysoką jakość dźwięku i dopełnienie prezentacji dźwięku dookólnego. Jest to nagłośnienie coraz częściej spotykane w naszych systemach audio, które projektujemy. By cała konfiguracja atmos działała poprawnie zaleca się montowanie tych głośników nad słuchaczem ponieważ w tej pozycji są w stanie zabrzmieć najlepiej.

Od wysokości wybranego modelu zależeć będzie jaką jakość dźwięku finalnie uzyskamy. Standardowe amplitunery kina domowego zaczynają się w okolicach kilku tysięcy złotych, a kończą nawet w okolicach kilkuset tysięcy. Różnią się nie tylko jakością dźwięku, ale również funkcjonalnością, liczbą obsługiwanych kanałów oraz systemem kalibracji, gdzie np: Cambridge Audio dysponuje systemem Audyssey, a Arcam Dirac Live, co nie zmienia faktu, że oba systemy są świetne i różnią się w zależności od ceny elektroniki, wariantem zaawansowania technologicznego danej kalibracji.

Z profesjonalnym kinem domowym jest nie co inaczej i Profesjonalne kino domowe tworzone jest na podstawie wskazówek producentów oraz standardów Dolby, za pomocą których możemy w odpowiednich miejscach zainstalować poszczególne głosniki. Kino domowe ma swoje standardy, ale należy pamiętać, że nie wszystkie instalacje audio posiadają swoje indywidualne dedykowane pomieszczenia. Takie realizacje dotyczą również klasycznych salonów, gdzie niekiedy trzeba pójść na kompromis, co nie oznacza że nie możemy mieć kina domowego. Od tych standardów zawszą są jakieś odchylenia więc co do samego ustawienia mamy sporą swobodę.

Profesjonalne kino domowe to nie tylko dźwięk i obraz, ale również i akustyka, a dokładnie dobór odpowiednich panelów akustycznych, zasłon, wykładzin, foteli oraz innych elementów. Produkty które wyposażają salę kinową nie są przypadkowe, i warto wspomnieć, że często przy takowych inwestycjach mają one spory wpływ na finalną jakość dźwięku, dlatego warto skontaktować się z nami również w temacie podczas wykończenia oraz aranżacji tego pomieszczenia.

Poruszając temat obrazu należy zastanowić się nad jego finalną formą. Instalacje kina domowego bazują zarówno na projektorach jak i klasycznych TV na ścianę. Wszystko zależy od tego czy dane miejsce jest w pełni zaciemnione, a jeśli nie czy posiada jakieś rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. W przypadku klasycznego telewizora oświetlenie nie ma znaczenia więc dotyczy to tylko projektorów. Pełne zaciemnienie pomieszczenia sprzyja kontrastowi oraz jasności obrazu rzucanego przez projektor na ekran. Są też sytuacje w których klient nie dysponuje pomieszczeniem w pełni zaciemnionym, aczkolwiek w ten czas by zachować przyjemność z oglądania, możemy wybrać projektor z wysoką jasnością oraz białym ekranem. W sytuacjach gdy jednak przewidujemy oglądanie kina domowego w dzień przy nie zasłoniętych roletach, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny telewizory telewizor, w którym uzyskamy lepsze kolory.

Systemy multiroom

Najnowszym trendem zwInstalacje audio dzielą się na wiele podtematów takich jak stereo bądź kino domowe o których wspominałem już wcześniej, aczkolwiek jest jeszcze trzeci dosyć istotny temat, a w skrócie nosi nazwę multiroom, czyli tak zwanie są to instalacje audio rozłożone na kilka osobnych pomieszczeń, stref, zarządzanych z pozycji jednej aplikacji.

Instalacje multiroom to jeden z najpopularniejszych tematów jeśli mamy na uwadze domowe systemy audio video. Do dyspozycji na rynku jest wielu producentów tego typu urządzeń, a z najciekawszych można wymienić następujące firmy: Denon, Yamaha, Marantz Pioneer oraz Onkyo.

Poszczególne firmy jeśli chodzi o sam schemat działania czyli aplikację ze sterowanymi strefami działają podobnie, aczkolwiek różnią się wewnętrzną funkcjonalnością chociażby platformami streamingowymi, itp.

W system multiroom mogą występować takie urządzenia jak:
- wzmacniacz stereo
- kino domowe
- głośniki BT/Wi-Fi
- wzmacniacz wielostrefowy(multiroom)
- mini wieże
- elektroniki typu all-in-one
- streamer(odtwarzacz sieciowy)
- gramofon

Z poszczególnych powyższych urządzeń jesteśmy w stanie zbudować system multiroom, aczkolwiek trzeba pamiętać, że wszystkie musza posiadać system sterowania tego samego producenta. Bez tego nie jesteśmy w stanie spiąć kilku różnych urządzeń przykładowo Yamahy z systemem MusicCast od Denona z systemem HEOS. Oczywiście istnieje możliwość która pozwala nam na sterowanie tymi wszystkimi urządzeniami aczkolwiek w ten czas korzystamy z firm które specjalizują się w kwestii instalacji typu "Smart Home" np: Loxone, RTi, Fibaro itp. W tym wypadku można integrować wszystkie te urządzenia razem w jedną aplikację. 

Głośniki instalacyjne

Pisząc w temacie instalacji audio warto poruszyć kwestię związaną z wyborem odpowiedniego rodzaju kolumn. Możemy klasyfikować to w czterech kategoriach między innymi:

- głośniki instalacyjne do zabudowy ściennej

- głośniki naścienne

- głośniki sufitowe

Głośniki instalacyjne do zabudowy ściennej

Jak sama nazwa wskazuje nadają się tylko i wyłącznie pod zabudowę. W zestawię często dołączona są dedykowane obudowy, które osadzane są w ścianie. Zdarzają się również sytuacje, gdzie kolumna nie posiada dedykowanej obudowy dołączonej w zestawie, dlatego w tym przypadku trzeba dorobić indywidualnie obudowę na własną rękę lub zwrócić się bezpośrednio do nas.

Głośniki naścienne

Stuacja dosyć prosta takowa kolumna może być powieszona na każdej ścianie, jeśli tylko znajdzie się na to miejsce. Sama instalacja nie jest skomplikowana w zestawach są dołączone uchwyty montażowe, które pasuje do mocowań umiejscowionych na tylnej ścianie danej kolumny.

Głośniki sufitowe

Jak sama nazwa wskazuje głośniki służą do instalacji sufitowych. Instalowane są różny sposób najczęściej na zasadzie śruby, która dokręcając się dociska obwódkę głośnika do sufitu. W kwestiach montażowych do pudełek zazwyczaj są dołączane akcesoria takie jak szablony montażu, uchwyty mocujące, maskownice więc mamy styczność z kompletnymi produktami.

Instalacje Smart Home

W tym podpunkcie chciałbym poruszyć temat instalacji smart home, a instalacje audio. Na rynku dostępnych jest wiele producentów tego typu instalacji. Warto wiedzieć iż całe systemy audio, ale i również video możemy sterować i integrować je za pomocą modułów IP, RS232 i IR. Większość producentów udostępnia komendy do sterowania swoich urządzeń i można je znaleźć na ich publicznych stronach www.

Pamiętajmy że automatyka pozwala na wiele rozwiązać, w przypadku dedykowanych sal kinowych jesteśmy w stanie sterować oświetleniem, barwą światła i przygotować odpowiednie sceny świetlne. Oprócz tego warto pomyśleć o sterowaniu ekranem oraz projektorem, by te włączały oraz wyłączały się automatycznie razem.

Rozwiązania komercyjne

Najnowszym trendem W przypadku tego typu rozwiązań sprawa wygląda totalnie inaczej niż w przypadku rozwiązań rezydencjonalnych. W tej chwili na tablicę bierzemy wszelakie obiekty publiczne, restauracje, hotele, baseny, magazyny, hale, sale konferencyjne itp. czyli tak naprawdę celujemy w firmy i miejsca gdzie owa instalacja ma przynosić zysk.

 

Sale konferencyjne

Najnowszym trendem W przypadku tego typu rozwiązań sprawa wygląda totalnie inaczej niż w przypadku rozwiązań rezydencjonalnych. W tej chwili na tablicę bierzemy wszelakie obiekty publiczne, restauracje, hotele, baseny, magazyny, hale, sale konferencyjne itp. czyli tak naprawdę celujemy w firmy i miejsca gdzie owa instalacja ma przynosić zysk.

 

Jednym z najpopularniejszych tematów komercyjnych w branży audio video są sale konferencyjne. Takowe instalacje nie są proste i często opierają się na skomplikowanych schematach, które dotyczą np: banków, uczelni, gdzie oczekiwania są wysokie, a systemy te muszą być w pełni zintegrowane w aplikacje nadrzędne, które obsługiwane z pozycji urządzenia końcowego czyli np: tabletu, telefonu, komputera.

Takowe rozwiązania są dostępne na rynku i w sposób ten możemy integrować w jedną aplikację wiele urządzeń takich jak:

- projektory
- nagłośnienie audio z podziałem na strefy
- systemy wideokonferencji
- mikrofony
- ekran projekcyjne
- monitory
- system rezerwacji sali
- tablice interaktywne

Przejdźmy do konkretów, interesuje nas dokładnie instalacja audio oraz instalacja video. Takowe przedsięwzięcie wymaga konkretnej koncepcji, która realizowana jest na podstawie wytycznych inwestora. Możliwości są spore i w zasadzie można je określić bliżej nieograniczone, więc tak naprawdę w przypadku sal konferencyjnych w pierwszej kolejności trzeba zrobić konkretny wywiad, z osobami które będą korzystać z owego miejsca, dokładnie określić zakres prac oraz oczekiwana, by technologia użyta w danej inwestycji mogła spisać się w praktyce w stu procentach.

 

 

Projektory

Temat dotyczący rozwiązań komercyjnych jak i również rezydencjonalnych, jednakże w praktyce w obu przypadkach wybór konkretnego projektora różni się z racji przeznaczenia do którego został stworzony dany projektor oraz warunków w jakich będzie pracował.

Nie będziemy skupiać się w tym punkcje na technologiach wyświetlania, bo nie jest to w tym wypadku najważniejsze. Zdecydowanie ważniejszym parametrem przy wyborze projektora pomiędzy rozwiązaniami domowymi a rozwiązaniami dla firm jest ich jasność. W przypadku sali konferencyjnej lepiej spiszą się jaśniejsze projektory, z racji iż zazwyczaj są to pomieszczenia z oświetleniem sztucznym bądź naturalnym i poprzez wysokie natężenie światła spada kontrast oraz jasność przez co finalnie obniża się komfort oglądania.

W przypadku domowych rozwiązań jasność nie jest już tak istotna, i o ile miejsce w którym znajduje się projektor jest w pełni zaciemnione, ilość lumenów może być o wiele mniejsza z racji, iż finalna jasność i tak będzie na odpowiednim poziomie. W przypadku klasycznych domowych salonów jest większy problem, ponieważ mamy sporo okien poprzez które wpada światło naturalne, aczkolwiek jest na to prosta rada w całym domu/mieszkaniu można zastosować rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, poprzez które za dnia możemy zrobić w pomieszczeniu warunki nocne przy których oglądanie będzie znacznie lepsze za sprawą wyższego kontrastu obrazu oraz lepszej jasności.

  • Technologia DLP

    Na rynku rozpoznajemy dwie główne technologie, LCD oraz DLP. Różnią się one od siebie zasadą działania ponieważ DLP działa na zasadzie wielokolorowego wirującego koła kręcącego się z określoną liczbą 60 obrotów na sekundę.
  • Technologia LCD

    LCD to w skrócie światło które generowane jest przez lampę i odpowiednio rozszczepiane na trzy składowe RGB (czerwoną, zieloną i niebieską). Poprzez nałożenie tych barw można uzyskać dowolne kolory do wyświetlania.

W przypadku instalacji warto pomyśleć o projektorze już na etapie planowania okablowania całego domu/mieszkania/obiektu z racji, iż każdy projektor potrzebuje zasilania i sygnału. Bez wcześniejszego zaplanowania kabli sygnałowych, połączenie z projektorem może być być mocno utrudnione z racji niestandardowego miejsca/położenia rzutnika. Kluczem w przypadku takiej sytuacji może być opcja bezprzewodowa, aczkolwiek ta jest zalecana w ostateczności z racji iż w przypadku obiektów publicznych jak i domowych zakłócenia mogą być na tyle spore, że sygnał będzie skutecznie zakłócany.

Serwis

Serwis to temat powszechny i bardzo znany. W przypadku każdego projektu bądź zakupu jakiegokolwiek urządzenia, klient musi liczyć się z tym, że co jakiś czas pewne serwisy są obowiązkowe, by zachować pełną gwarancję. Takowe informację są zazwyczaj przekazywane podczas przedstawiania oferty, a na życzenie klienta gwarancja może być przedłużona o określona czas za dodatkową opłatą.

Serwis pogwarancyjny

Oczywiście taka usługa jest u nas dostępna i jeśli chodzi o kwestię naszych inwestycji i nie tylko, jesteśmy w stanie serwisować wszelkie obiekty pod tym kątem. Takowa usługa jest odpłatna i zależy ona od zakresu prac jakie musimy wykonać. W kwestii sprzętowej istnieje również możliwość serwisowania, aczkolwiek w tym wypadku zależy to od dostępności części danego urządzenia.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę pełne zagadnienie "instalacji audio video" wnioskujemy, że temat jest bardzo szeroki i rozległy i można by o nim pisać jeszcze bardzo długo, aczkolwiek przybliżanie każdego szczegółu było by o tyle ciężkie, że zajęło by to czytelnikowi co najmniej kolejną lekturę do przeczytania, dlatego zachęcamy do indywidualnego kontaktu z naszą firmą.

TOP