Smart Home

Kiedyś pojęcie inteligentnego domu było kojarzone tylko z filmami science fiction i hologramami pokazującymi nam stan pomieszczeń, oraz ich parametry w czasie rzeczywistym. Obecnie nie jest to już egzotyką i w zakresie usług jakie Państwu oferujemy znajduje się również smart home pozwalający z poziomu aplikacji mobilnej na sterowanie naszym domem. Ich możliwości są niemalże nieograniczone, możemy początkowo wyposażyć nasze pomieszczenia w zastawy startowe, po czym w przypadku bezprzewodowych rozwiązań dołożyć kolejne elementy pozwalające na skalowanie początkowej funkcjonalności.

Założeniem, a zarazem różnicą pomiędzy automatyką domową działającą wyłącznie w oparciu o konkretne scenariusze inteligentny dom idzie o kilka kroków dalej i pozwala na to aby nasze mieszkanie czy dom decydowały o niektórych aspektach samodzielnie. Przykładami mogą być tutaj sytuacje np. w których posiadamy w instalacji jako jeden z elementów stację pogodową wysyłającą do systemu informację o bieżącej, oraz nadchodzącej pogodzie co może skutkować tym, że w momencie kiedy mamy za oknem wysoką temperaturę, to nasz smart home zasunie nam rolety, ewentualnie ustawi łopatki w odpowiednim położeniu i dzięki temu zmniejszy np. koszt schładzania domu za pomocą klimatyzacji. Podobnie może być w sytuacji kiedy posiadamy ogród potrzebujący codziennego nawodnienia - za pomocą inteligentnego domu połączonego z taką stacją pogodową w sytuacji kiedy za 3 godziny będzie wg pogody padać deszcz to system wstrzyma komendę do wykonania tej operacji i sprawdzając po tym czasie, czy deszczownica wykryła deszcz włączy systemy nawadniania, bądź też zaoszczędzi nam wylewanie niepotrzebne wody jeżeli deszcz zrobi to bezkosztowo.

Przygotowanie i realizacja profesjoanlnych rozwiązań Smart Home!

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny.

Profity z posiadania inteligentnego domu

  • Oszczędzanie

    Instalacje tego typu pozwalają nam na oszczędzanie energii dzięki badaniu parametrów domu i reagowaniu na zaistniałą sytuację. Dotyczy to takich mediów jak ogrzewanie, oświetlenie czy podlewanie ogrodu.
  • Bezpieczeństwo

    Dzięki powiadomieniom i szybkiej reakcji na występujące awarie, czy też sytuacje inteligentny dom pozwala nam dbać o zabezpieczenie naszego majątku przed utratą lub zniszczeniem poprzez zalanie. Nas samych chroni przed uszczerbkiem na zdrowiu wynikającym np. z ulatniającego się gazu, czy też czadu.
  • Komfort

    Smart home daje nam komfort nie tylko użytkowy w postaci szybkości zarządzania sporą grupą instalacji łącząc je w jeden nadrzędny system. Poza tym z pomocą jednego klawisza możemy wywołać kilka operacji, a także dom w sporej części decyduje o niektórych działaniach samodzielnie

Oszczędność pieniędzy

Za pomocą monitorowania najczęściej wykorzystywanych mediów jak ogrzewanie (poprzez kontrolowanie temperatury, ustawianie odpowiedniego biegu rekuperacji, czy też sterowanie roletami w zależności od nasłonecznienia co bezpośrednio można skorelować z klimatyzacją), oświetlenie (odpowiedni czujnik ruchu sprawdza obecność domowników w danym pomieszczeniu i zaświecają, lub gaszą światło). Urządzenia smart pozwalają także na zintegrowanie całej instalacji w jeden system zarządzający domem.

Oszczędność czasu

Jeżeli posiadamy instalację typu inteligentny dom wiele procesów dzieje się poza nami i niejako w tle. Możemy zaprojektować dla Państwa rozwiązania, o których wcześniej nie myśleliście pozwalające na włączenie przed przyjechaniem do domu ekspresu do kawy czym zajmą się inteligentne gniazdka, a także ustawienie odpowiedniej temperatury.

Bezpieczeństwo

W sytuacji kiedy jesteśmy na wyjeździe służbowym, lub na wakacjach nasz inteligentny dom posiadający zintegrowany w jeden system wszystkie media pozwala na podgląd za pośrednictwem wi fi oraz z pomocą smartfona monitoringu w sytuacji kiedy poinformuje nas smart home, ewentualnie mamy wpływ na zapobieganie awariom np. wody gdzie czujniki zalania po wykryciu problemu pozamykają nam dopływ wody.

Relaks

Dostosowując instalację typu inteligentny dom do swoich potrzeb zyskujemy system, który w wielu aspektach wliczając w nie również systemy odpowiadające za nasz relaks. Możemy do nich zaliczyć takie aspekty jak różnego rodzaju smart plug, czy też zapewniające nam komfort termiczny inteligentny termostat, telewizor, ładowarki do samochodu, kamery itd. Z ich pomocą (nawet wybierając zestawy startowe) możemy zintegrować wszystkie te elementy aby działały one w tle i decydowały poza naszą ingerencją (w oparciu o odpowiedni czujnik) o procesach, których nie musimy kontrolować za każdym razem manualnie.

Rozrywka

W inteligentnym domu nie może również zabraknąć miejsca na integrację rozrywki domowej jak centralne nagłośnienie w naszych domach, mieszkaniach czy apartamentach, telewizor, dekodery telewizji naziemnych czy satelitarnych, które w większości przypadków dzięki połączeniu z internetem są możliwe do zarządzania z zewnętrznych systemów sterowania. Dzięki temu za pomocą telefonu, tabletu, czy też odpowiednich klawiatur naściennych możemy wywoływać tryby scen, które za pomocą jednego kliknięcia wywołają nam szereg operacji potrzebnych np. do uruchomienia gry komputerowej z dźwiękiem z kina domowego, czy też oglądania filmów, słuchania muzyki.

Rozwiązania, które wykorzystujemy w Smart Home

Urządzenia smart home

Klasyczne systemy inteligentnego domu posiadają moduły w obrębie których można wymienić:

Moduły wykonawcze

W nich zawierają się wszystkie podzespoły smart home, które pozwalają nam na sterowanie naszymi mediami, czyli: oświetleniem, ogrzewaniem, roletami. To do nich przekazujemy informację za pomocą aplikacji na smartfonie na temat określonego działania jakie chcielibyśmy wykonać.

Centrale

W nich zawierają się wszystkie podzespoły smart home, które pozwalają nam na sterowanie naszymi mediami, czyli: oświetleniem, ogrzewaniem, roletami. To do nich przekazujemy informację za pomocą aplikacji na smartfonie na temat określonego działania jakie chcielibyśmy wykonać.

Czujniki

Do tej kategorii możemy zaliczyć rozwiązania sprawdzające określone parametry, aby móc mówić o instalacji inteligentny dom, ponieważ to właśnie wprowadzenie inteligencji daje nam bezpieczeństwo, oszczędności itd. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć czujniki gazu, czujniki ruchu, czy też zalania dzięki którym w przypadku określonego scenariusza nasz dom decyduje o wykonaniu konkretnej operacji jak np. zamknięcie zaworu z gazem, czy też wodą, ale nie tylko, ponieważ podczas np. wykrycia obecności smart home może nam włączyć inteligentne oświetlenie zależne od tego jaką porę dnia mamy. W przypadku wykrycia jakiejś awarii oczywiście na naszym telefonie pojawić może się odpowiednie powiadomienie jakich produktów, czy też pomieszczeń dotyczy.

Klawiatury i manipulatory

Oczywiście oprócz wykonywania konkretnych komend musimy mieć również możliwość kontroli, lub ich wydawania. Najczęściej odbywa się to za pomocą aplikacji zainstalowanej na naszego smartfona będącego w naszym Wi Fi. Ale do realizacji prostych zadań nadal warto mieć zarówno klawiatury jak i manipulatory sterujące. W ich przypadku mamy wygodę stosowania, ponieważ w jednym takim urządzeniu możemy zaprogramować kilka lub kilkanaście komend i na przykładowo jedno kliknięcie będą dotyczyły światła, lub nawet pojedynczej żarówki, natomiast na innym polu będzie to komenda dotycząca sterowania ogrzewaniem w naszym domu, czy roletami.

Bezprzewodowe

Najczęściej wybierane w sytuacji kiedy mamy już wykończone mieszkanie, czy też zakończoną budowę domu, dzięki czemu nie musimy prowadzić okablowania. Jest to rozwiązanie wygodne i często wybierane w przypadku mniejszych inwestycji.

Przewodowe

Dedykowane do większych budynków, oraz inwestycji na etapie projektu lub też budowy, ponieważ do działania potrzebujemy przeprowadzenia odpowiedniego okablowania, które w zakończonych inwestycjach najczęściej nie jest możliwe. Znacznie bardziej stabilne w porównaniu do bezprzewodowych rozwiązań.

Systemy mieszane

Systemy łączące w sobie oba rozwiązania, a więc zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. Daje nam to możliwość dostosowania naszego smart home do remontowanych częściowo domów. Łączy wady i zalety zarówno rozwiązania bezprzewodowego jak i przewodowego.

Różnica pomiędzy przewodowymi i bezprzewodowymi

Różnica pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem biorąc na tapet oczywiste aspekty to należy tutaj wymienić fakt, że w przypadku pierwszego musimy mieć możliwość przeprowadzenia okablowania, a także cała elektryka powinna być wykonana w określony sposób. W bezprzewodowych mamy tutaj komunikację bez kabli, natomiast w większości przypadków musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie domu do modułów dopuszkowych, które będą znajdować się w tych samych puszkach co np. okablowanie światła itp.

Kiedy wybrać system bezprzewodowy?

Inteligentny dom w wersji bezprzewodowej powinniśmy wybierać w momencie kiedy mamy już całość wykończoną, ewentualnie nie mamy możliwości dostosowania elektryki do sterowania za pomocą smart home. Jest to także system tańszy, natomiast należy mieć również na uwadze to, iż bywa także zawodny momentami, musimy dbać o wymianę baterii w modułach, które zasilane są najczęściej w ten sposób, dbając o bezpieczeństwo całości inwestycji warto to wziąć pod uwagę, iż jego stabilność działania może być zakłócana przez inne urządzenia pracujące w naszej sieci Wi Fi. Także nie wszystkie z nich możemy w takiej sytuacji zintegrować, co powoduje, że z niektórych funkcjonalności będziemy musieli po prostu zrezygnować, lub szukać rozwiązania alternatywnego i częściowo kablowego.

Zalety i wady systemu przewodowego

W kontekście zagadnienia typu inteligenty dom przewodowych niewątpliwym plusem jest stabilność działania, a także nie musimy się przejmować zarówno głębokością puszek jakie osadzamy w naszych ścianach, oraz wymiana baterii nas nie dotyczy. W większości przypadków w sytuacji awarii systemu wiemy również gdzie szukać poszczególnych elementów, ponieważ w znacznej części mieszczą się one w naszej szafie teletechnicznej.

Nie mniej jednak aby było możliwe wykonanie tego typu projektu, zaplanowanie odpowiednich tras kablowych powinniśmy niedługo po etapie samego projektu rozpocząć prace nad zaplanowaniem funkcjonalności, aby w momencie stanu surowego móc rozpocząć kablowanie pod nasz system inteligentnego domu.

W tym przypadku odpowiednie rozplanowanie, wykonanie elektryki, oraz ewentualnie pozostawienie zapasów dla przyszłych funkcjonalności powinno być dla nas jednym z ważniejszych aspektów, aby uniknąć późniejszego skuwania i przeprowadzania tras w gotowych i wykończonych już powierzchniach naszego domu.

Jest to na ten moment najlepsze rozwiązanie pozwalające się cieszyć nowoczesnym domem, który będzie także inteligentny.

Etapy realizacji

Pierwsze spotkanie oraz projekt

01

Spotkanie mające na celu wyznaczenie zakresu sterowania, skali przedsięwzięcia, a także ustalenie czy ma to być rozwiązanie przewodowe czy bezprzewodowe. Zwieńczone jest to naniesieniem na projekt tras kablowych.

Etap montażu

02

Wykonanie tras kablowych, oraz montaż odpowiednich modułów w punktach ustalonych w projekcie, oraz klawiatur i manipulatorów.

Programowanie oraz wprowadzanie poprawek

03

Końcowe spotkanie na etapie prac czystych kiedy to już programujemy ustalone wcześniej z inwestorem funkcjonalności, które po około miesiącu lub dwóch podlegają weryfikacji i ewentualnym zmianom mogącym wyniknąć w okresie użytkowania.

Etapy wykonania inwestycji typu inteligentny dom

Aby całość przedsięwzięcia miała swoją odpowiednią kolejność i wszystko przebiegło bez problemów warto znać poszczególne kroki jakie powinniśmy podjąć, aby było to sprawne:

Spotkanie na inwestycji

Pierwsze spotkanie, na którym powinniśmy określić integratorowi i wykonawcy naszego smart home jakie mamy oczekiwania względem funkcjonalności, ustalić zakres sterowania poszczególnymi mediami, a także przede wszystkim zdecydować, czy idziemy w kierunku rozwiązania przewodowego, czy tez bezprzewodowego. Spotkanie takie powinno odbyć się najlepiej na etapie projektu domu, ponieważ wtedy decyzja co do wyboru koncepcji będzie możliwa, w innym wypadku może być potrzebne pójście na jakieś kompromisy lub ustępstwa.

Etap projektowy

Na tym etapie na podstawie zebranych na inwestycji informacji następuje etap projektowania, czyli wrysowania poszczególnych elementów na plan, aby było możliwe wykonanie poszczególnych instalacji i aby nie kolidowały one z trasami naszego inteligentnego domu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji kiedy inwestor korzysta ze swojego elektryka, ponieważ wtedy mamy jasność w których punktach powinny się znaleźć określone przewody.

Etap wyboru urządzeń i decyzja o konkretnym systemie

W momencie kiedy mamy już wykonane odpowiednie okablowanie, lub też zdecydowaliśmy, że będzie to opcja bezprzewodowa możemy w kolejnym etapie zdecydować jaki producent i rozwiązanie będzie sercem naszego inteligentnego domu. Na rynku jest spory wybór tego typu systemów, więc nie jesteśmy skazani na wyłącznie jeden, aczkolwiek w zależności od skali inwestycji jest tak, że niektóre rozwiązania nie będą w stanie sprostać wymaganiom.

Etap montażu

Tutaj odbywa się już fizyczne montowanie urządzeń, które zbliża nas już do zakończenia całości realizacji.

Etap programowania, oraz wprowadzania poprawek

Ostatnie spotkanie, czyli moment w którym programujemy naszą funkcjonalność, określone funkcje logiczne, oraz nasza aplikacja przybiera już finalną postać.

Oczywiście zazwyczaj z naszego doświadczenia wynika, iż po około miesiącu do dwóch użytkowania pojawiają się nowe opcje jakie chcielibyśmy dodać, ewentualnie coś nie do końca nam odpowiada co na początku założyliśmy, że będzie hitem, więc po tym mniej więcej okresie następuje wymiana spostrzeżeń i wprowadzamy zmiany jakie inwestor nam sygnalizuje.

Podsumowanie

Inteligentny dom powoli zdobywa uznanie wśród coraz większej rzeszy użytkowników dzięki swojej funkcjonalności oraz oszczędności nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Jeżeli należysz do grupy osób, które chcą bardziej świadomie zarządzać mediami w swoim domu, a także dopasować je do swoich potrzeb to na pewno rozwiązanie takie jak smart home będzie dla Ciebie. Możliwość tworzenia scen, wywoływania zaprogramowanych scenariuszy uruchamiających kilka rzeczy za przyciśnięciem jednego klawisza powoduje, że jest to system na miarę dzisiejszych czasów.

Z racji tego, iż dostępne są zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe instalacje to zaimplementowanie ich jest możliwe niemalże na każdym etapie.

Skontaktuj się z nami!

32-600 Oświęcim
ul. Nowa 25

+48 780 009 043

kontakt@cinemalogic.pl
www.s4home.pl

TOP