Sale konferencyjne

Planując przeznaczenie pomieszczeń w naszym budynku biurowym warto wziąć pod uwagę także salę konferencyjną pozwalającą nam nie tylko na spotkania w obrębie naszej firmy obejmujące podsumowania miesięczne, czy kwartalne, ale także dającą szansę na szkolenie pracowników, czy też przeprowadzenie ważnych konferencji krajowych czy też zagranicznych (z pomocą mogą przyjść tutaj systemy do tłumaczeń).

W kontekście nagłośnienia będzie ono zależało w dużej mierze od wielkości obsługiwanego obiektu, warunków akustycznych, ponieważ zupełnie inne warunki są w małej sali konferencyjnej, a całkowicie odmienne w przypadku dużych audytoriów.

Aby zapewnić odpowiednią jakość dźwięku, musimy brać pod uwagę, że każdy obiekt wymaga indywidualnych rozwiązań, dlatego personalizujemy każdą instalację do potrzeb inwestora, oraz przeznaczenia sali.

Przygotowanie i realizacja profesjoanlnych sal konferencyjnych!

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny.

Sale konferencyjne - o co zadbać w takim pomieszczeniu

  • Rozplanowanie układu funkcjonalnego

    W zależności od tego jakiego typu spotkania będą się odbywały w pomieszczeniu docelowym warto zadbać o odpowiedni układ stołu, oraz miejsc siedzących co pozwala uczestnikom dyskusji na sprawne porozumiewanie się.
  • Oodpowiednie nagłośnienie sali do konferencji

    Jest to jeden z ważniejszych aspektów i można tutaj także zawrzeć w nim akustykę, która po poprowadzeniu odpowiednich instalacji zapewni uczestnikom spotkania najlepszą z możliwych jakość dźwięku.
  • Odpowiedni poziom oświetlenia

    Sala konferencyjna wyposażona w projektor, oraz ekran najlepiej gdyby mogła mieć możliwość zaciemnienia (częściowego lub pełnego), ponieważ decydując się na takie rozwiązanie w naszej sali będzie ono determinowało jaki projektor możemy wykorzystać a co za tym idzie - jakie koszty będą potrzebne do realizacji przedsięwzięcia.

Systemy do prezentacji multimedialnych i konferencji - składowe

Podstawowymi elementami potrzebnymi do zbudowania tego typu systemu są:

  • projektor i ekran projekcyjny lub monitor

  • nagłośnienie sali konferencyjnej (dobrej jakości głośniki, procesory dźwięku, czy też mikrofony - po oprogramowanie, które pozwala uczestnikom dyskusji na nie tylko sprawne porozumiewanie się, ale także wyświetlać prezentacje multimedialne, czy konkretne dane na wydzielonych częściach ekranu)

Systemy konferencyjne

Najważniejszym elementem sali konferencyjnej jak sama nazwa mówi będzie oczywiście samo rozwiązanie, które pozwala uczestnikom dyskusji na uczestnictwo w niej zarówno w formie stacjonarnej jak i zdalnej łącząc się z dowolnego miejsca na świecie. Takie firmy jak Barco, Logitech, Kramer, czy Polycom oferują rozwiązania ułatwiające prowadzenie tego typu przedsięwzięć korzystając z indywidualnych rozwiązań, które mogą być skalowalne, a więc ich rozszerzenie o większą ilość uczestników będzie często możliwe nawet po zakończeniu etapu realizacji.

Funkcjonalność pozwala na to, aby każdy z uczestników mógł wyświetlać na wydzielonych ekranach treści jakie będą aktualnie omawiane i tutaj z pomocą mogą przyjść rozwiązania typu ClickShare dające możliwość prowadzenie prezentacji ze swojego laptopa za pomocą jednego kliknięcia.

Kiedy korzystamy z sali konferencyjnej w nieco bardziej zaawansowany sposób z pomocą mogą nam przyjść także kamery, czy też bar-y mające od razu wbudowane wysokiej klasy mikrofony wraz z redukcją hałasu co przekłada się na sprawne porozumiewanie i możliwość wykorzystania ich do wideokonferencji.

Kompaktowość powoduje, że nie zajmują zbyt wiele miejsca, natomiast spełniają założenia jakie powinna posiadać sala konferencyjna.

Do wyboru mamy różnego rodzaju rozwiązania w kwestii komunikacji w tym systemy bezprzewodowe, dzięki czemu także sale konferencyjne będące na etapie końcowym, gdzie nie możemy już zaplanować odpowiednich tras kablowych, mogą zostać wyposażone w takie funkcjonalności.

W bardziej rozbudowanych instalacjach mogą się pojawić kolumny głośnikowe, procesory dźwięku pozwalające na nagłośnienie sali szkoleń czy przeznaczonej do konferencji w prawidłowy sposób. Także projektor, o którym wspomnimy poniżej może być elementem takiego rozwiązania.

Do bardziej zaawansowanych opcji jakie są także możliwe do wykonania jest np. (po konfiguracji systemów tłumaczeń symultanicznych) przygotowanie sali konferencyjnej do międzynarodowych spotkań.

Rozwiązania, które wykorzystujemy w salach konferencyjnych

Projektor

Element, który pozwala na wyświetlanie treści podczas prezentacji, czy spotkań to bardzo ważny element tego typu instalacji. W przypadku projektora musimy zadbać o odpowiednie dobranie do niego ekranu projekcyjnego, aby było możliwe zarówno pokrycie całej jego powierzchni, jak i uzyskanie obrazu na najwyższym poziomie. Rozmiar tegoż ekranu, długość czarnego pasa rozbiegowego, typ mocowania powinny być przeliczone w ten sposób, aby odpowiadały wielkości obsługiwanego pomieszczenia, układ sali, oraz brały pod uwagę tak prozaiczne aspekty jak wysokość stołu przeznaczonego do konferencji, aby pełen obraz był widziany przez każdego uczestnika i nie był przysłonięty żadnymi elementami.

Zaletą tego typu rozwiązania jest sporej wielkości obraz rzucany przez projektor, który w przypadku większych sal konferencyjnych, czy dużych audytoriów będzie niezbędny do komfortowego przekazywania przez prowadzących treści uczestnikom dyskusji.

Tutaj także żywotność tych urządzeń jest dość duża, ponieważ lampy w projektorach z klasyczną lampą to około 5-6 000 godzin, natomiast w rozwiązaniach laserowych to aż 20 000 godzin. Także pod kątem miejsca usytuowania i sposobu korzystania z takiej opcji możemy wyróżnić projektory przenośne (mobilne), montowane na stałe (projektory ze zmienną ogniskową mocowane do sufitu, ściany, lub do położenia na szafce czy wózku jezdnym do prezentacji, ale także projektory bliskiego rzutu tzw. short throw dzięki którym wyświetlimy obraz z bliskich odległości.

Ekran projekcyjny

Taka konfiguracja również nie zajmuje nam przestrzeni na ścianie w momencie kiedy nie prowadzimy żadnych spotkań w naszej sali konferencyjnej, ponieważ mamy mnogość ekranów i ich dostępnych systemów mocowania jak np. kasetowe (elektryczne bądź manualne), ekrany mobilne na trójnogu, ale także do zabudowy sufitowej.

Typ powierzchni jaki wybierzemy również będzie miał przełożenie na jakość wyświetlanych treści, ponieważ jego współczynnik odbicia będzie parametrem mówiącym nam o tym na ile jasny i bogaty w kolory on będzie, a także odpowie nam na to jaki kąt oglądania uzyskamy.

Monitory przeznaczone do sali konferencyjnej

Monitor może być tutaj w dwóch z kolei różnych wersjach: jako klasyczny wyświetlacz z linii profesjonalnej dedykowany do sali konferencyjnej, bądź też bardziej zaawansowana jednostka posiadająca powierzchnię dotykową, dzięki czemu możemy w sporej ilości przypadków prowadzić prezentacje multimedialne wykorzystując do tego celu oprogramowanie z pakietu Office, czy też Teams, a także posiadający opcję smart.

Tego typu rozwiązania również mogą być w wersji mobilnej na wózkach jezdnych, dzięki czemu po zakończeniu spotkania możemy je przenieść do innego pomieszczenia, lub też wykorzystywać w kilku miejscach. Często podobnie do projektorów możemy wykorzystać tutaj systemy bezprzewodowe do sterowania prezentacją i ułatwiające jej prowadzenie włącznie ze wskaźnikami laserowymi itp. Nie mniej jednak nowoczesna sala konferencyjna to także nowoczesne rozwiązania i tutaj z pomocą przychodzą nam dotykowe monitory, pozwalające na rysowanie wykresów, czy też oznaczanie konkretnych elementów, a więc bardziej dynamiczne i interaktywne prowadzenie prezentacji przez prelegenta.

Zaletą w stosunku do wcześniej opisywanej opcji jest także to, że chcąc obniżyć koszt inwestycji możemy skorzystać z wbudowanych głośników, aczkolwiek odpowiedni system audio wyposażony w kolumny głośnikowe, lub też nagłośnienie sufitowe spowoduje, że nasza sala konferencyjna będzie w stanie zapewnić wysokiej klasy jakość dźwięku.

W obu przypadkach należy zadbać o gniazda wejściowe (najlepiej nablatowe, ewentualnie floor box-y) aby w łatwy sposób podłączyć np. laptop, czy inne źródła. Można tutaj zdecydować się na rozwiązania przewodowe, ale jeżeli nie mamy innej możliwości są również alternatywne opcje w tym systemy bezprzewodowe przesyłania obrazu, oraz audio.

Oczywiście w każdym z tych przypadków zapewniamy obsługę serwisową, szkolenia dla kadry obsługującej, a na sprzęt udzielamy gwarancji.

Elementy składowe jakie powinna posiadać sala konferencyjna

System audio-video

Szkolenie, czy tez konferencje bez nagłośnienia, oraz odpowiedniego rozwiązania oferującego wideo obecnie nie ma racji bytu, systemy nagłośnienia wyposażone w głośniki czy wzmacniacze pozwolą na dobrej jakości dźwięk w większych pomieszczeniach i zrozumienie prelegenta prowadzącego np. owe szkolenie.

Systemy konferencyjne

Podstawowe wyposażenie jakie powinna posiadać sala konferencyjna pozwalające na sprawne prowadzenie obrad czy też prezentacji, dające sporo możliwości włącznie z wydzielaniem ekranu dla każdego uczestnika spotkania, oraz udostępnianie treści na nich za pomocą jednego kliknięcia. Zapraszamy do kontaktu w celu przedstawienia wszystkich możliwości.

Systemy do tłumaczenia

Jest to opcjonalne rozwiązanie dla tych firm, które prowadzą spotkania na odległość z kontrahentami spoza granic naszego kraju, lub też są częścią międzynarodowej korporacji. Pozwalają one na szybkie i sprawne tłumaczenie z wielu języków na taki w jakim posługujemy się w strukturach firmy.

Odpowiednie dobranie kolumn głośnikowych

W przypadku sal konferencyjnych musimy brać pod uwagę, że rządzą się one zupełnie innymi prawami niż np. nagłośnienie sklepu lub nagłośnienie klubu, ponieważ akustyka, oraz wymagania jakie powinien spełniać dźwięk w takim pomieszczeniu powinny spełniać inne normy i mamy wobec nich inne oczekiwania. Z racji tego, iż jako firma specjalizujemy się także w rozwiązaniach audio-video nie zapominamy o tym aspekcie dlatego korzystamy z producentów głośników predysponowanych do takich miejsc, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Wybór głośników do tego typu miejsc musi zakładać, że nie będzie służyć wyłącznie do prowadzenia szkoleń, ale także (z pomocą mikrofonów, czy też bez) mogą się w nich odbywać konferencje dlatego zrozumiałość mowy będzie jednym z kluczowych aspektów.

Trzeba również mieć na uwadze, że osoby prowadzące tego typu prelekcje jak np. szkolenie mogą się zmieniać i muszą to być proste systemy do obsługi, dlatego też wzmacniacze, głośniki i mikrofony (obecnie najczęściej mikrofony bezprzewodowe) muszą być połączone w jak najbardziej intuicyjny system z czym tutaj mogą również przyjść nadrzędne systemy sterowania. Nie są one niezbędne, aczkolwiek ułatwiają na pewno działanie takiej sali, gdyż w takiej sytuacji za pomocą jednego kliknięcia możemy uruchomić cały sprzęt wliczając w to odtwarzacz, wzmacniacz i system nagłośnienia.

Systemy do tłumaczeń

W przypadku kiedy mamy do czynienia z międzynarodową korporacją wyposażenie sali konferencyjnej wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań. Obsługa międzynarodowych partnerów wiąże się z profesjonalnym wyposażaniem także do tłumaczeń dzięki czemu mamy pewność, że będziemy rozumieli w pełni każdy komunikat i ustalenia między naszymi oddziałami, czy też partnerami biznesowymi spoza granic naszego kraju.

Oprócz dostarczenia oferujemy także usługę konfiguracji systemów tłumaczeń symultanicznych potrzebną do prawidłowego działania, a także szkolenie pracowników z zakresu obsługi.

Mikrofony

Duża sala konferencyjna potrzebuje także wsparcia prowadzących w postaci mikrofonów. W tym kontekście możemy wyróżnić kilka rozwiązań, które są przez nas oferowane i są to zarówno mikrofony bezprzewodowe, jak i przewodowe, krawatowe, nablatowe typu gęsia szyja. Dzięki nim mamy pewność, że dźwięk (przy współpracy z systemem nagłośnienia) będzie wypełniał odpowiednio nasze sale konferencyjne i szkolenie, czy konferencja przebiegnie idealnie, a jakość dźwięku będzie rewelacyjna.

Etapy współpracy przy instalacji jak sale konferencyjne

Spotkanie na inwestycji

W pierwszym etapie najważniejsze jest spotkanie z inwestorem, oraz ustalenie założeń jakie ma spełniać sala, oraz sam sprzęt, ponieważ dzięki temu będzie możliwe dobranie odpowiednich podzespołów takich jak odtwarzacze, wzmacniacze, czy głośniki. Także w przypadku większej ilości sal konferencyjnych ważne jest zaplanowanie ich funkcjonalności, oraz czy mają w jakiś sposób być ze sobą połączone, czy też działać całkowicie autonomicznie.

Samo wyposażenie sal konferencyjnych na tym etapie nie jest tak istotne, ważniejsze w tym momencie to przewidzieć jak mogą przebiegać trasy kablowe, oraz jaka będzie ilość obsługiwanych urządzeń peryferyjnych.

Etap projektowy

Po zaplanowaniu rozwiązania i wyborze odpowiednich technologii w jakie ma być uzbrojona sala konferencyjna możemy przejść do etapu przeniesienia tych założeń na plan. Tutaj zostają wrysowane zarówno głośniki jak i trasy kablowe, także przesyłany jest schemat blokowy pozwalający na przekazanie koncepcji połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami w pomieszczeniu, w którym najczęściej jest szafa rack (wzmacniacz, czy odtwarzacz), a także lokalnie w sali konferencyjnej (gniazda przyłączeniowe, floorboxy, czy projektory, ekrany, lub tablice interaktywne).

Do tego etapu można by również zaliczyć etap przeprowadzenia odpowiedniego okablowania, oraz ewentualną inwentaryzację okablowania w przypadku kiedy mamy do czynienia z sytuacją kiedy inwestor korzysta ze swojej ekipy elektryków.

Wybór urządzeń

Posiadając już koncepcję kolejnym krokiem powinno być odpowiednie dobranie kolumn głośnikowych, mikrofonów, systemu do tłumaczeń symultanicznych, a więc zadbanie o jakość urządzeń, aby nasze szkolenia czy też konferencje były na najwyższym poziomie, a co za tym idzie odpowiadały wielkości obsługiwanego pomieszczenia.

W pomieszczeniach już wyremontowanych, lub takich gdzie nie możemy sobie pozwolić na przeprowadzenie przewodów wybieramy systemy bezprzewodowe, natomiast te sale konferencyjne które są na etapie projektowania, gdzie możemy zadbać o odpowiednią jakość dźwięku powinny móc poszczycić się profesjonalnym wyposażaniem, dlatego też odpowiedni system audio zawierający procesory dźwięku, zbudowany z klasycznych kolumn głośnikowych dopasowanych do warunków akustycznych w oparciu o m.in. układ sali konferencyjnej.

Z racji tego, że specjalizujemy się w kompleksowych rozwiązaniach, a oferowane przez nas rozwiązania także obejmują pomieszczenia dużych audytoriów warto tutaj wspomnieć o tym, iż także dostarczamy wysokiej klasy mikrofony, co również w takich inwestycjach, na tym etapie warto wybrać.

Spotkanie na inwestycji, oraz etap projektowy

01

Pierwsze i najważniejsze ustalenia, ponieważ w kontekście naszych sal konferencyjnych na początku musimy zdecydować się na zakres, oraz wybór konkretnych technologii, do których musimy zaplanować odpowiednie instalacje przenoszone później na projekt będący bazą do jego realizacji.

Wybór urządzeń, oraz ich dostarczenie

02

Tutaj musimy się skupić, aby nasza sala konferencyjna spełniała nasze założenia, czyli np. kolumny głośnikowe odpowiadały wielkości obsługiwanego pomieszczenia, system konferencyjny o odpowiedniej funkcjonalności.

Etap końcowy

03

Konfiguracja, oraz obsługa posprzedażowa jest równie ważna jak samo wykonanie i dostarczenie urządzeń, dlatego też zapewniamy obsługę serwisową, szkolenie pracowników, a także na sprzęt udzielamy gwarancji, aby sale konferencyjne mogły służyć przez długie lata.

Etap realizacji i dostarczenia sprzętu

Po wykonaniu prac brudnych przechodzimy do etapu montowania konkretnych rozwiązań. Na każdy sprzęt udzielamy gwarancji, zapewniamy obsługę serwisową obiektów takich jak sale konferencyjne dzięki czemu działają one dłużej i bezawaryjnie.

Jednym z elementów jaki ma miejsce podczas tego etapu jest także szkolenie pracowników obsługujących całość rozwiązania dzięki czemu w prosty sposób jesteśmy w stanie zarządzać naszą salą bez obaw, że nasza sala konferencyjna będzie użytkowana sporadycznie.

Etap końcowy

Do niego możemy zaliczyć ewentualne wprowadzanie zmian w konfiguracji systemów tłumaczeń symultanicznych, czy też audio, a także przeprogramowanie komend wywołujących wiele scenariuszy za pomocą jednego klawisza jeżeli zdecydowaliśmy się na system nadrzędnego sterowania mogący być skorelowany razem z systemem rezerwacji sal za pomocą którego możemy w zorganizowany sposób zarządzać naszym pomieszczeniem jakim jest sala konferencyjna.

Każdy obiekt wymaga indywidualnych rozwiązań dlatego też na końcu sprawdzamy czy czy wszystko działa sprawnie i przy udziale inwestora robimy odbiór prac włączając wszystkie elementy jak nagłośnienie sali konferencyjnej, sprawdzamy oprogramowanie, odtwarzacze a także upewniamy się, że obsługa potrafi uruchomić system do prezentacji.

Podsumowanie

Sala konferencyjna to obecnie jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszych biurach, które pozwala nam na przeniesienie naszej działalności na wyższy poziom. Z racji tego iż nie jest to bardzo sprecyzowane pod kątem funkcjonalnym pomieszczenie odmienne od inwestycji typu nagłośnienie sklepu, czy nagłośnienie klubu (które również wykonujemy) korzystamy z indywidualnych rozwiązań włączając w to dobór głośników, systemów do sali konferencyjnej, projektor, ekran, czy odtwarzacz.

Skontaktuj się z nami!

32-600 Oświęcim
ul. Nowa 25

+48 780 009 043

kontakt@cinemalogic.pl
www.s4home.pl

TOP