Systemy Multiroom

Rozwiązanie znane pod pojęciem systemu multiroom to nic innego jak nagłośnienie kilku pomieszczeń, dzięki czemu możemy cieszyć się naszą ulubioną muzyką w każdym z nich. Jest już ono znane na naszym rynku od dłuższego czasu i staje się coraz bardziej popularne jako stworzenie tła muzycznego, w większości pomieszczeń, gdzie nie oczekujemy najwyższej jakości dźwięku, ale również w miejscach, gdzie zależy nam na świetnym dźwięku jesteśmy w stanie zbudować znacznie lepsze systemy i zintegrować je w jedno rozwiązanie. Każde z nich posiada swoistą dla konkretnego rozwiązania funkcjonalność, jakość dźwięku zależy zarówno od kolumn jak i urządzenia wzmacniającego, którym może być kilka urządzeń, bądź też jedno nadrzędne zarządzające systemem w całym domu. Każde rozwiązanie powinno być dostosowane do naszych własnych potrzeb, dlatego też najlepsze instalacje, to takie, w których integrator podchodzi indywidualnie do każdej z wykonywanych instalacji.  

Należy pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie zastąpi nam pod kątem jakości takich rozwiązań jak tradycyjny sprzęt stereo, który posiada gramofony, czy odtwarzacz cd i klasyczne kolumny głośnikowe pracujące w trybie stereo, co oczywiście nie wyklucza występowania takich systemów jako jeden z elementów.

Profesjonalny system multiroom w Twoim domu!

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny.

Rodzaje rozwiązań multiroom

  • Bezprzewodowe

    Oparte o np. głośnik audio, soundbar, dzięki czemu jedyną istotną rzeczą o jakiej musimy pomyśleć, to obecność w pobliżu gniazdka 230V.
  • Przewodowe

    W tym kontekście możemy prostszy multiroom zbudować na amplitunerze kina domowego, który możemy rozszerzyć o dodatkowe strefy (oprócz głównej kinowej). W bardziej rozbudowanych rozwiązaniach możemy bazować na wzmacniaczach strefowych, do których podłączony jest każdy głośnik.
  • Hybrydowe

    Tutaj możemy wykorzystać oba rozwiązania i połączyć je w jedną instalację, dzięki czemu w miejscach, gdzie chcemy się cieszyć wyraźnie czystym dźwiękiem podłączymy głośnik lepszej jakości podłączony do wzmacniacza lepszej jakości.

Z czego się składają się systemy multiroom?

Elementów można wyróżnić bardzo dużo w zależności od stopnia rozbudowania konkretnego rozwiązania i tego jak działa system multiroom, oraz w oparciu o jakie technologie. Zawsze w takich systemach występują głośniki, w bardzo różnych formach - czy to podłogowych, czy też wbudowanych  w ściany, czy też sufit. To jaka będzie jakość i wydobywający się z nich dźwięk, będzie zależało od klasy zastosowanych kolumn, czy głośników. 

Oprócz pasywnych rozwiązań mogą tutaj się znaleźć również aktywne głośniki jak np. głośniki Yamaha MusicCast, soundbary, a w przypadku bardzo prostego multiroom również kolumny bluetooth. Szczególnym typem są też subwoofery, które również występują w takich rozwiązaniach.

Kolejnym elementem jest elektronika i tutaj możemy mówić o wzmacniaczach strefowych, matrycach audio, końcówkach mocy, czy też przedwzmacniaczach, ale i w tym kontekście nie należy zapominać również o amplitunerach kina domowego, czy też klasycznym stereo. 

Jak pewnie część z Was zdążyła się zorientować cały czas poruszamy tutaj tylko kwestię audio, natomiast multiroom to również video, które również można dystrybuować na kilka pomieszczeń i zarządzać wspólnie z jednej aplikacji. Również bez odtwarzaczy ciężko by się było obyć (szczególnie w kontekście rozwiązań wizyjnych). 

Złącza jakie posiadają konkretne urządzenia to bardzo ważny aspekt przy projektowaniu konkretnego rozwiązania, aby można było całość podłączyć i cieszyć się świetnym dźwiękiem potrzebujemy skorzystać z jak najlepszych opcji połączeniowych.

Rozwiązania, które wykorzystujemy w systemach multiroom

Rodzaje systemów multiroom

Systemy multiroom możemy podzielić na dwa rozwiązania w zależności od tego w jaki sposób zostają rozdystrybuowane kable głośnikowe, oraz sprzęt audio z postaci wzmacniaczy. Zazwyczaj nie różnią się one funkcjonalnością, oba rozwiązania najczęściej można zintegrować z systemami sterowania typu smart home, które pozwalają na łatwiejsze zarządzanie nimi. 

Najczęściej urządzenia wchodzące w skład systemu multiroom są już wyposażone w najnowsze funkcje sieciowe jak np. wi fi, bluetooth, dostęp do serwisów strumieniujących takich jak Spotify, czy Tidal. Oprócz tego możemy się w nich spodziewać również radia internetowego, regulacji barwy dźwięku, która pozwoli na dostosowanie każdej pary stereo w mniejszych pomieszczeniach do warunków akustycznych panujących w nim. Należy pamiętać, że nie jest to oczywiście kalibracja, czy też bardzo precyzyjna korekcja, oraz nie zastąpi nam ona adaptacji akustycznej, ale w różnych pomieszczeniach wydobywający się dźwięk z głośników może potrzebować nieco innych nastaw. 

System scentralizowany

Ten rodzaj opiera się najczęściej na jednej jednostce multiroom, oraz ewentualnie amplituner kina domowego, jeżeli takowy jest planowany. W tym rozwiązaniu ogromnym plusem jest to, że nie mamy widocznej elektroniki, która najczęściej znajduje się w szafie rack skąd okablowanie wychodzi do zestawów głośnikowych umieszczonych w każdym pomieszczeniu. 

Jest to bardzo dobry wybór dla osób, które planują w budynku wykonanie systemu typu inteligentny dom, ponieważ dzięki tworzeniu scenariuszy, czy też możliwości zarządzania poprzez wi fi wzmacniaczem strefowym, czy też odtwarzaczami sieciowymi słuchanie ulubionej muzyki możemy włączyć za pomocą jednego kliknięcia na smartfonie, czy też tablecie. 

Tego typu system multiroom składa się ze wzmacniacza wielostrefowego, ewentualnie przedwzmacniacza wraz z końcówkami mocy, oraz amplitunera, który zarządza kinem. 

Etapy realizacji inwestycji

Spotkanie na inwestycji

01

Pierwszym etapem jest spotkanie się na inwestycji, aby określić zakres prac, ustalić wstępne założenia, wybrać rodzaj realizowanego multiroom, oraz doprecyzować z architektem, oraz inwestorem kwestie designu

Projekt oraz oferta

02

Kolejnym krokiem powinno być wykonanie projektu w oparciu o który będziemy działać, naniesienie na niego elementów składowych. W tym samym momencie otrzymasz od nas ofertę w wersji obrazkowej, dzięki której zarówno Ty jako inwestor, oraz architekt będziecie mogli jeszcze raz sprawdzić design, oraz wymiary poszczególnych elementów.

Realizacja, montaż oraz nauka obsługi

03

Ostatni etap, gdzie pozostało nam już tylko zamontowanie, skonfigurowanie, skalibrowanie, oraz nauczenie Cię obsługi Twojego nowego nagłośnienia.

System rozproszony

W przypadku tego typu rozwiązania urządzenia nie znajdują się jak w systemie scentralizowanym w jednym punkcie, którym najczęściej jest szafa rack, ale są rozmieszczane lokalnie, a więc każde miejsce posiada swoją jednostkę, oraz głośniki, czy też głośnik, który jest elementem wypełniającym pomieszczenie dźwiękiem. Dzięki temu, że w każdym pokoju mamy urządzenie zapewniające w nim muzykę, to w przypadku systemów kina domowego, czy pomieszczenia z tradycyjnym systemem stereo jesteśmy w stanie nim zarządzać również za pomocą klasycznego rozwiązania jakim jest pilot. 

W tego typu rozwiązaniu możemy w każdym z pomieszczeń zastosować np. pojedynczy głośnik multiroom, klasyczne hi fi, czy też amplituner stereo napędzający głośniki wbudowane w sufit, bądź też klasyczne audio zbudowane ze wzmacniacza, odtwarzacza, czy też posiadające odtwarzacz strumieniowy jako źródło pozwalające przesyłać strumieniowo muzykę. Każde z tych urządzeń komunikuje się pomiędzy sobą dzięki sieci wi fi, co pozwala później zarządzać nimi wspólnie z poziomu aplikacji dostępnych na telefon, tablet, czy też komputer, albo z systemów sterowania typu inteligentny dom. 

Najpopularniejsze systemy multiroom

Jednym z najczęściej spotykanych systemów multiroom, które są popularne obecnie na rynku jest Yamaha MusicCast, oraz Heos. Są to dwa konkurencyjne systemy, które dają możliwość bazowania na tych produktach jako pełnoprawnym systemie w jedno rozwiązanie jakim możemy zarządzać przez tablet, czy tez smartfon. 

Jest to rozwiązanie na bazie którego możemy stworzyć zarówno system scentralizowany jak i rozproszony, ponieważ oba systemy posiadają w swoim portfolio urządzenia takie jak głośnik multiroom, soundbary, czy też klasyczne wzmacniacze multiroom. 

Dzięki współpracy z systemami sterowania typu inteligentny dom mamy możliwość skorzystania z aplikacji nadrzędnej, która pozwoli nam na sterowanie nie tylko naszym domowym audio, ale też video, roletami, oświetleniem itp. Tutaj zarówno jedna jak i druga marka daje nam opcję, aby odtwarzanie audio odbywało się w dowolnym miejscu z różnymi ustawieniami dotyczącymi głośności, czy też rodzaju muzyki jaką odtwarzamy. Dziki temu możemy na jeden głośnik multiroom wysłać muzykę z np. Spotify, natomiast w salonie włączyć sobie strumień audio na wysokiej klasy stereo, bądź też zestaw kina domowego. 

Funkcjonalność jaką oferują oba systemy audio to w większości przypadków wbudowany bluetooth (aczkolwiek z niego raczej możemy skorzystać w przypadku rozproszonego systemu, chyba, że liczymy się ze wzmacniaczami bluetooth), również dzięki niemu możemy połączyć słuchawki bezprzewodowe, radio internetowe również jest standardem, czy też serwisy muzyczne typu Spotify, Tidal. 

Jeżeli będziemy planowali jakiś serwer, czy dysk sieciowy, również skorzystanie z ich zasobów nie będzie problemem. 

Główne elementy składowe

Głośniki

Głośnik może występować w opcji aktywnej bądź pasywnej. Przy pierwszym rozwiązaniu nie potrzebujemy wzmacniacza, ponieważ jest on wbudowany od razu w urządzenie, natomiast rozwiązanie pasywne do działania będzie go potrzebować.

Wzmacniacze

Tutaj opcji może być kilka, ponieważ bazujemy na klasycznych multiroomowcach, oraz amplitunerach kina domowego, amplitunerach stereo, oraz ewentualnie nawet systemach mini i mikro. Każdy z nich będzie miał nieco inną funkcjonalność i jakość.

Urządzenia peryferyjne - źródła

Urządzenia dodatkowe oraz żródła dźwięku - jak odtwarzacze Blu-Ray, odtwarzacze sieciowe (streamery), gramofony, odtwarzacze CD, czy też przedwzmacniacze strefowe.

Jak wygląda proces projektowy, oraz wykonawczy systemów multiroom?

Rozpoczynając współpracę z nami w kontekście multiroom wszystko zależy od tego na jakim etapie obecnie jesteś. Czy będzie to stan surowy zamknięty, deweloperski, czy też już w pełni wykończone mieszkanie, czy też dom, gdzie nie mamy zbyt wielkiego pola manewru, z racji tego, że wszystkie 'brudne' prace zostały już wykonane i nie ma możliwości prowadzenia okablowania itd.

Nieruchomość w stanie deweloperskim, lub surowym, otwartym lub zamkniętym

W tym przypadku spotykamy się z inwestorem na budowie i ustalamy wstępną koncepcję w oparciu o informacje uzyskane od Ciebie, jak i architekta, jeżeli takowy opiekuje się budynkiem, oraz patrząc na stan faktyczny jak wielkość pomieszczeń, czy też ich planowane wykończenie. Po tym etapie następuje sporządzenie projektu, naniesienie odpowiednich elementów na plan, abyśmy wiedzieli w których punktach należy przygotować na nie miejsce, oraz architekt mający szerszy pogląd na inwestycję był w stanie ocenić, czy będzie możliwe zmieszczenie go w zabudowie itd. Tutaj oczywiście wybieramy już konkretne głośniki, czy też wzmacniacze, oraz decydujemy na jakiej koncepcji sytemu multiroom będziemy bazować (scentralizowanym, czy też rozproszonym). 

Kolejnym krokiem będzie wykonanie okablowania, o ile będzie to oczywiście rozwiązanie przewodowe, a nie bezprzewodowe, ponieważ w ofercie mamy zarówno jedne jak i drugie. 

Po wykonaniu odpowiedniego okablowania przystępujemy do etapu montażu, oraz kalibracji, po czym następuje moment nauki obsługi, aby zapoznać inwestora ze strukturą aplikacji, jej możliwościami. Jeżeli znajduje się na inwestycji system nadrzędny sterowania, wtedy planujemy również elementy programistyczne jak napisanie makro (pod jednym przyciskiem możemy wywołać szereg komend, dzięki czemu nie ma potrzeby pojedynczego klikania w konkretne urządzenia).

Inwestycje wykończone w pełni

W tym przypadku najczęściej rozmawiamy o systemach bezprzewodowych, ponieważ nie mamy zazwyczaj już możliwości przeprowadzenia okablowania, aczkolwiek w niektórych przypadkach jest jeszcze opcja wykonania systemu rozproszonego, ponieważ w takiej sytuacji bazując np. na soundbarze, czy też mini wieży i pojedynczych głośnikach multiroom.

Poszczególne urządzenia zostają wybrane wspólnie z inwestorem i w zasadzie mogą być zamontowane i skalibrowane od razu, bez konieczności dodatkowych prac, zostaje sporządzony projekt, oraz oferta w wersji obrazkowej, aby móc ocenić również ich design.

Po tym etapie następuje podobnie jak w przypadku inwestycji w stanie "surowym" końcowa faza, jaką jest montaż, kalibracja i konfiguracja połączona z nauką obsługi.

Na koniec polecamy również serwis, a więc dodatkowa obsługa posprzedażowa, aby utrzymać całe audio w należytej kondycji i jak najdłuższym bezawaryjnym działaniu.

Skontaktuj się z nami!

32-600 Oświęcim
ul. Nowa 25

+48 780 009 043

kontakt@cinemalogic.pl
www.s4home.pl

TOP