Prywatne sale kinowe

Kino domowe jest jednym z najczęściej spotykanych mediów w dzisiejszych domach, gdzie chcemy przenieść pomieszczenie znane z kin komercyjnych do naszych warunków. Podążając w tym kierunku mamy do dyspozycji dwa rozwiązania, a więc zaadoptowanie jednego pomieszczenia w domu na pokój kinowy, czy też typową salę kinową, lub w salonie stworzenie warunków symulujących typowe kino. 

Czasem wystarczy wyłącznie odpowiednia aranżacja wnętrza i niewielkim kosztem jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobry dźwięk kinowy, bez zabawy w akustykę, aczkolwiek z drugiej strony należy pamiętać, że jeżeli mamy możliwość wydzielenia jednego z pomieszczeń i zaadoptowania go jako domowej sali kinowej, to wtedy rzeczywiście możemy liczyć na spektakularne efekty. 

Jeżeli planujemy takie rozwiązanie to każdy seans będzie nowym doświadczeniem, a filmy które znamy z klasycznego kina, oglądanego na dużym ekranie nabiorą dokładnie takie samej, albo lepszej jakości dźwięku.

Prywatna sala kinowa w Twoim domu!

Skontaktuj się z nami w celu darmowej wyceny.

Etapy realizacji sali kina domowego

  • Etap projektowy

    W tym momencie planujemy okablowanie do konkretnego rozwiązania, wykonujemy przewidywane trasowanie kabli, nanosimy je na projekt, oraz wybieramy sposób sterowania, czy też peryferia jak to, czy w tym pomieszczeniu źródłem będzie wyłącznie odtwarzacz Blu-Ray, czy też telewizja satelitarna itd. Również wtedy zastanowić się i ustalić musimy gdzie będzie znajdowała się elektronika zarządzająca multimediami w naszym kinie, oraz czy dbamy również o akustykę sali i w jakim zakresie. Dodatkowe sterowanie również powinno być omówione (smart home) jeżeli jest planowane.
  • Etap realizacji

    Tutaj wybieramy już konkretne produkty w oparciu o wizualizację, aby stanowiły jedną całość z pomieszczeniem i przypominały rzeczywiście sale kinowe, ale przed tym również wykonujemy potrzebne okablowanie, tworzymy odpowiednie konstrukcje dla akustyki jeżeli takowe są potrzebne. W tym momencie również wykonujemy potrzebne pomiary i projektujemy szafki przy współpracy z architektem i innymi ekipami.
  • Etap montażu i obsługi posprzedażowej

    Jeżeli już wszystko mamy przygotowane, wtedy przystępujemy do zamontowania, uruchomienia i konfiguracji systemu. Również wtedy następuje programowanie nadrzędnego systemu sterowania, oraz nauka jego obsługi, abyś bez kłopotów potrafił wykonać potrzebne operacje. Po około miesiącu spotykamy się na rekonfiguracji jeżeli jest potrzebna w przypadku smart home, ponieważ nie zawsze to co uważasz, że na początku będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, takim okaże się po miesiącu użytkowania.

Projektor oraz ekran projekcyjny

W przypadku kiedy myślimy o kinie komercyjnym i efektach jakie jest nam w stanie zaoferować, to oprócz dźwięku nie możemy również zapomnieć o dużym ekranie. Jeżeli planujemy wielki ekran, to najlepiej jeżeli było by to rozwiązanie ramowe, czyli ekran, którego płótno jest napięte na ramie, dzięki czemu obraz nie ma po pewnym czasie zagięć na płótnie od wałka nawojowego, oraz nie mamy ryzyka falowania powierzchni (jeżeli nie planujemy wersji z napinaczami). 

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy znacznie lepszej jakości obraz niż na klasycznym telewizorze i prawdziwą kinową jakość. Ekrany posiadają oczywiście różnego rodzaju płótna różniące się nie tylko strukturą, ale i współczynnikiem odbicia światła, a nawet kolorem. Szare powierzchnie w sytuacji kiedy możemy w pomieszczeniu zapewnić pełne zaciemnienie sprawdzają się znacznie lepiej, ponieważ łatwiej jest na nich uzyskać lepsze parametry kontrastu, kolory są bardziej naturalne i czerń bardziej głęboka. Oczywiście te aspekty również zależą od tego jaki rodzaj projektora dobierzemy, ponieważ dobry projektor to ten element, który pozwoli nam na wyświetlanie filmów o nienagannej jakości obrazu. Musimy jednak pamiętać, że im większy obraz będziemy chcieli wyświetlać, tym lepszy projektor musi zostać zamontowany. 

Jeżeli mamy dedykowany pokój kinowy niezależny od reszty domu, to możemy sobie pozwolić na kilka opcji zamontowania go w pomieszczeniu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest instalacja go na suficie za pomocą dedykowanego uchwytu. Kolejną opcją jest winda projekcyjna jaką możemy zamontować w sytuacji kiedy mamy odpowiednią wysokość podwieszenia. W takiej sytuacji projektor w momencie kiedy nie oglądamy filmów nie jest w ogóle widoczny, natomiast kiedy uruchamiamy kino , czy tez chcemy zagrać na dużym ekranie wysuwa się nam z sufitu.

Kino domowe

Pokój odsłuchowy posiada trochę więcej aspektów jakie musimy wziąć pod uwagę, ponieważ podczas odtwarzania muzyki z naszego systemu najważniejsze jest jego brzmienie i reprodukcja dźwięku w taki sposób, aby odpowiadała naszym oczekiwaniom. Pod tym kątem skupiamy się na takich aspektach jak szerokość sceny, budowanie jej, detaliczność, czy też poziom basu, którego nadmiar jest bardzo często trudny do okiełznania. 

W większości pomieszczeń odsłuchowych, o ile nie są one od razu budowane z takim założeniem i nie mamy oddzielnej sali odsłuchowej do tego celu wykonanej nie jesteśmy w stanie sobie sobie pozwolić na specjalne ustroje akustyczne, dlatego  że są to w większości znajdują się one w pomieszczeniu stricte użytkowym, którym najczęściej jest po prostu salon. W takich miejscach można stosować rozwiązania architektoniczne, ponieważ na ten moment akustyka poszła na tyle do przodu, że nie musi nam przeszkadzać, a wręcz odwrotnie, możemy wybrać takie panele, które zminimalizują nam odbijanie dźwięku, ale będą również świetnie wyglądały. 

Większy komfort mamy w przypadku kiedy dysponujemy dedykowanym pomieszczeniem gdzie tylko słuchamy muzyki, czy też salą kinową, ponieważ wtedy możemy sobie pozwolić na znacznie bardziej zaawansowaną akustykę i wygląda paneli nie jest dla nas aż tak bardzo istotny. Tutaj możemy budować ściany typu baffle wall, bądź też tworzyć własne projekty zbudowane z gotowych ustrojów akustycznych i skupić większą uwagę nad ich oddziaływaniem na jakość dźwięku niż wyglądem. W tych miejscach jakakolwiek ingerencja w pomieszczenie powinna być poprzedzona pomiarami akustycznymi, ponieważ wtedy musimy wyznaczyć mody własne pomieszczenia, miejsca wzbudzania się konkretnych fal dźwiękowych i określić czasy pogłosu co da nam wskazówki do stworzenia finalnego projektu. 

Rozwiązania, które wykorzystujemy w prywatnych salach kinowych

Akustyka

Prywatna sala kinowa pozwala nam zadbać w odróżnieniu od pomieszczenia, które jest stricte użytkowym o zadbanie o akustykę. Jest to aspekt często pomijany, aczkolwiek bardzo istotny dla finalnego efektu. 

Najprostszym sposobem o zadbanie o odpowiednią jakość muzyki, oraz efektów w filmach jest wykonanie odpowiedniej adaptacji, która czasem potrafi wynieść system na jego wyżyny. 

Aby tego dokonać należało by rozpocząć prace nad wydzielonym pomieszczeniem na salę kinową na etapie budowy i prac brudnych, przed zamknięciem ścian, ponieważ w tym momencie najlepiej jest ściany, oraz sufity wypełnić wełną mineralną, aby uchronić przylegające pomieszczenia przed przenikaniem dźwięków uderzeniowych i nadmiernego hałasu. W kinie, oraz muzyce na pewno bardzo duże znaczenie ma zapanowanie nad najniższymi zakresami, które potrafią być problemem, i w większości zakresów fale kumulują się w narożnikach pomieszczenia mając w nich swoje maksima, dlatego też typowe pułapki basowe (bass trap-y) umieszczamy w narożnikach. 

Kolejna sprawa to zapanowanie nad odbiciami, a w szczególności pierwszymi, oraz drugimi. O ile możemy w najprostszy sposób zrobić to metodą "na lusterko", o tyle z drugimi już nie będzie tak łatwo. 

Nie będziemy tutaj oczywiście rozprawiać o typowej akustyce, i o każdym rodzaju ustrojów akustycznych, ponieważ nie jest to przedmiotem tego poradnika, poruszymy głębiej tą tematykę w późniejszych publikacjach. 

Jeżeli byśmy chcieli zrobić prostą adaptację "domowymi sposobami", to należy pamiętać, że materiały miękkie jak np. fotele, czy sofy, które zazwyczaj posiada taka sala kinowa będą raczej pochłaniały dźwięk, natomiast twarde elementy wyposażenia domu z kolei będą odbijały dźwięk.

Dodatkowe elementy, w które może zostać wyposażona prywatna sala kinowa

Oświetlenie

W tym kontekście mówimy o ambientowym oświetleniu, które będzie nas prowadziło do odpowiedniego miejsca, jeżeli oczywiście będziemy mieli przewidziane rzędy foteli, oraz takie, które pozwoli stworzyć konkretne sceny do odpowiedniej czynności. Może być ono sterowane za pomocą klasycznych włączników, ale też z poziomu systemu typu inteligentny dom, dzięki czemu jest możliwe zarządzanie wszystkimi urządzeniami jak kino domowe, projektor, czy też ekranem, windą, oświetleniem, klimatyzacją itd.

Fotele kinowe

Mając w myślach typową salę kinową, w której już mamy świetną jakość obrazu, zadbaliśmy o akustykę i świetne audio, to pozostały nam jeszcze fotele kinowe pozwalające w komfortowych warunkach obejrzeć ulubione, bądź nowe filmy na dużym ekranie. Mamy tutaj do dyspozycji rozwiązania oferujące masaże dla widzów, chłodzone miejsca na napoje, czy też regulowane siedzisko pod własne preferencje. 

Tak wyposażona sala spowoduje, że będziemy jej częstymi widzami.    

Jakość znana z komercyjnych kin

01

W przypadku kiedy chcemy przenieść nieco klasyczne kino do naszego zacisza domowego, zdecydowanie dobrym pomysłem będzie wydzielenie jednego z pomieszczeń na prywatną salę, dzięki czemu efekty, oraz jakość odtwarzanych treści będzie taka sama, a czasem nawet i lepsza niż kinie.

Chęć oglądania filmów nie przeszkadzając domownikom

02

Jeżeli zadbamy odpowiednio o izolacyjność pomieszczenia, to będziemy mogli obejrzeć swoje ulubione filmy ze świetnymi efektami bez przeszkadzania pozostałym osobom. Zawsze jednak akustyka będzie tutaj podstawą, aby było to możliwe.

Zamiłowanie do filmów

03

Jeżeli jesteśmy typowymi kinomaniakami i doszukujemy się detali, są dla nas istotne kadry, to na pewno kino w wydaniu na dużym ekranie i z odpowiednimi efektami będzie jak najbardziej dobrym kierunkiem.

Czy potrzebne jest osobne pomieszczenie, aby uzyskać świetne kino domowe?

Nie zawsze budowanie osobnej sali kinowej w naszym domu jest konieczne w przypadku kiedy oczekujemy bardzo dobrej jakości dźwięku. W niektórych pomieszczeniach uzyskanie dobrego efektu jest również możliwe jeżeli akustyka, czy też układ, wyposażenie pomieszczenia jest po naszej stronie. Na pewno w miejscach, gdzie jest dużo okien i przeszklenia są bardzo duże to o dźwięk trzeba będzie walczyć, ale zastosowanie projektora jak najbardziej jest możliwe i efekt może również być świetny. Wtedy tylko należy pamiętać, że rolety zewnętrzne pozwalające na pełne zaciemnienie pomogą nam w uzyskaniu czerni, oraz bardziej nasyconych kolorów. Również to czym będę pokryte ściany będzie miało istotny wpływ na jakość finalną w kontekście audio, ale video już niekoniecznie będzie to przeszkadzało. 

Jeżeli mamy możliwość o zadbanie nawet w małym stopniu o akustykę rozwiązaniami stricte architektonicznymi jak płyty Fermacell, panele akustyczne pozwalające tworzyć bardziej dynamiczne formy jak np. Fluffo, czy też nawet tapety akustyczne, może nam to dać zamierzone efekty, nie burząc przy tym koncepcji wizualnej, w jakiej zostało zaplanowane konkretne pomieszczenie. 

Bardzo ważnym aspektem budowania kina w domu jest projekt, który powinien zakładać już na etapie budowy, iż jedno pomieszczenie (najczęściej mowa o salonie) będzie zaadoptowane na salę kinową.

Jaka jest przewaga sali kinowej w domu?

Repertuar kin nie zawsze nam odpowiada, natomiast posiadając własne pomieszczenie wydzielone pod kino domowe mamy możliwość wyselekcjonowania sobie odpowiednich tytułów i nie musimy dostosowywać się do danej godziny, w której akurat jest wyświetlany dany film. 

Również komfort oglądania w salonie, czy też dedykowanej sali kinowej w domu pozwala nam na znacznie większą swobodę niż w multipleksie, a dostosowanie głośności jest zawsze po naszej stronie. Tak samo zajęcie dobrego miejsca nie jest problemem, ponieważ zawsze mamy najlepsze. 

Na ekranie projekcyjnym w naszym domu możemy sobie pozwolić również na rozrywkę nie tylko typowego home cinema, ale również skorzystanie w kontekście gier, aczkolwiek należy wtedy również pamiętać, że klasyczne rozwiązania gamingowe (chodzi tutaj o projektory) powinny posiadać również określone parametry jak np. input lag, który powinien być znacznie niższy niż w sytuacji kiedy wybieramy projektor do filmów. 

Odpowiednie nagłośnienie

W kontekście audio musimy wziąć pod uwagę nasze preferencje brzmieniowe, oraz odpowiednio zaplanować jego elementy w oparciu o wielkość pomieszczenia. Obecność subwoofera będzie niezbędnym elementem podczas oglądania filmów, natomiast podczas słuchania muzyki niekoniecznie będzie to obligatoryjne.

Dobrej jakości video

Odpowiedni ekran projekcyjny, oraz projektor potrafią sprawić, że w naszym kinie domowym uzyskamy oczekiwaną jakość i będziemy z przyjemnością z niego korzystać. Również przeznaczenie będzie tutaj istotne, ponieważ w sytuacji kiedy chodzi nam o jakość w filmach, będziemy potrzebowali nieco innego rozwiązania niż do gier.

Akustyka

Jeden z często pomijanych aspektów, ale jeden z bardziej istotnych, ponieważ jeżeli warunki panujące w sali kinowej będą powodowały wzmacnianie danych zakresów częstotliwości, lub też ich pochłanianie, to nawet najlepszy sprzęt może się nie wkomponować idealnie do naszego pomieszczenia.

Projekt sali kina domowego

Jeżeli mamy przewidziane pomieszczenie w domu na salę kinową, musimy również zadbać o to, aby odpowiednio je zaprojektować pod kątem instalacji, oraz tego jakie systemy będą w niej obecne. Sam sprzęt możemy wybrać na etapie prac czystych, natomiast na początku okablowanie, czy też zagadnienia z zakresu akustyki powinny być tymi, które należy zaplanować. 

Rozpoczynając współpracę z nami jako pierwszy krok proponujemy spotkanie na inwestycji, ewentualnie na etapie projektu, ponieważ pozwala to zadbać o odpowiednie przemyślenie elementów, które później będą niemożliwe do poprawy bez konieczności kucia, czy też przebudowy. 

Jeżeli idziemy w stronę rozwiązań wysokiej klasy, to odpowiednie będzie zadbanie o akustykę, włącznie z odpowiednią izolacją na etapie ścian (wypełnienie ich wełną mineralną), podobnie jak w sufitach, ewentualnie można rozważyć takie elementy jak płyty Fermacell itp. Przy sufitach podwieszanych jeżeli by musiały się znaleźć, to również takie detale jak taśmy akustyczne klejone pod profile aluminiowe również nie pozostaną bez znaczenia. 

Również zaplanowanie tras kablowych, oraz wybór odpowiedniego rozwiązania pod kątem umieszczenia jednostki kina domowego, czy sprzęt ma się znajdować w szafie rack czy też w szafce RTV. Po tych ustaleniach przystępujemy do projektowania i naniesienia odpowiednich elementów na plan, aby móc go również przekazać ekipom, które będą wykonawcami pozostałych instalacji jeżeli nie będziemy generalnym wykonawcą.

Po tym etapie pojawiamy się już w momencie kiedy są zakończone prace brudne, a w międzyczasie wysyłamy propozycje sprzętowe. Na końcu zajmujemy się zamontowaniem wszystkich rozwiązań w kinie, kalibracją, oraz nauką obsługi, ponieważ zamontowane systemy często posiadają funkcje, które ułatwiają ich obsługę, ale najczęściej znane są bardziej instalatorom, czy też integratorom niż użytkownikom końcowym. 

Jeżeli mamy już wszystko zakończone i w inwestycji była również instalacja typu inteligentny dom, to ostatnie spotkanie odbywa się po miesiącu od użytkowania, ponieważ zaprogramowane elementy podczas użytkowania najczęściej bywają weryfikowane, pojawiają się nowe pomysły. Wtedy wprowadzamy zmiany.

Podsumowanie

Planując kino w naszym domu mamy do wyboru dostosowanie jednego z pomieszczeń, ewentualnie budowanie dedykowanej sali do kina, która pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów. Bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie na etapie budowy całości przedsięwzięcia, aby móc później cieszyć się rozwiązaniem, które da nam jakość znaną z klasycznego kina. 

Jeżeli poszukujesz kompleksowego wykonawcy, zapraszamy do kontaktu, wtedy wyznaczymy termin spotkania, oraz zaplanujemy dalsze działania.  

Skontaktuj się z nami!

32-600 Oświęcim
ul. Nowa 25

+48 780 009 043

kontakt@cinemalogic.pl
www.s4home.pl

TOP